2023総選挙より
小ぶりで握りやすい。パワフルだけど動かしやすい。 ロゴデザインやスプラッシュカラーがカッコいい。
Payment Method
Shipping Method
Import Tax / Customs:
All customers outside of Japan are subject to be levied import tax or customs fees. Especially, EU, Israel, and Brazil customers!
You are responsible for paying the import tax and duties levied by YOUR country. This amount is decided by your government, so we cannot tell you how much they will charge in advance.
Please be aware of this potential cost. We cannot accept any returns or cancellations due to issues with Tax and Duties. For more details, please check your government customs web site. It is completely out of our control and we cannot do anything about these kinds of fees.
For more information on payment and shipping, click here
If you have any other questions, please contact us using this contact form.
All yo-yos have passed the manufacturer's quality inspection. Quality standards vary by manufacturer. Basically, products that can be used normally are within product specifications.
Examples of possible initial defects
For more information about competitive yo-yos, please see here.
Also, if you have any problems with yo-yos, please check our Q&A.
A variant of the Hydrogen Crash. Slightly smaller and with even more sleep.
This is a variant based on the Hydrogen Crash. It is a slightly heavier, with a new rim weight balance. While the Hydrogen Crash was lighter and had a sharp feel, the Plasma Crash has a more responsive feel and more sleeping power, while maintaining that sharpness. The difference may seem slight when just comparing the two, but the more you use the yo-yo, the more obvious the difference becomes, and the more you want to try new tricks that are possible with this power, the more reliable the yo-yo becomes.
Another key point is that the yo-yo is slightly smaller while maintaining its wide size. The difference in diameter is only a little less than 2mm, but this makes it harder to hit your fingers and also makes it easier to change direction, differentiating it from the Hydrogen Crash and at the same time giving the Plasma Crash its unique character.
| ブランド | C3yoyodesign |
| シグネチャー | - |
| スタイル | ストリングトリック(1A, 3A, 5A) |
| 対象年齢 | - |
| ブランド国 | 香港 |
| 発売年 | 2023 |
| 重さ (g) | 64.8 |
| 直径 (mm) | 55.34 |
| 本体幅 (mm) | 45.08 |
| トラピーズ有効幅 (mm) | 44 |
| ボディ形状 | Hプロファイル |
| ボディ素材 | アルミ合金 (A6061) |
| リム種類・素材 | ステンレス |
| ベアリング・軸の種類 | 曲面加工ベアリング |
| ベアリングサイズ | |
| レスポンスシステム(サイズ) | |
| アクセル(軸) | M4 x 8mm |
| 分解 | 可能 |
| スペーサー | なし |
| バインド | バインド必須 |
| 表面加工 | サラサラ加工 |
| メンテナンス |
| ストリング | バインドストリング 【プロ】 x100 |
| ベアリング | C3カーブベアリング (サイズC) |
| パッド | REWIND Japanパッド |
| メンテナンス | SUS ベアリングアディティブ |
| Brand | C3yoyodesign |
| Signature | - |
| Style | ストリングトリック(1A, 3A, 5A) |
| Designed in | 香港 |
| Release Year | 2023 |
| Weight (g) | 64.8 |
| Diameter (mm) | 55.34 |
| Width (mm) | 45.08 |
| Trapeze Width (mm) | 44 |
| Body Shape | Hプロファイル |
| Body Material | アルミ合金 (A6061) |
| Rim | ステンレス |
| Bearing Type | 曲面加工ベアリング |
| Bearing Size | |
| Response System | |
| Axle | M4 x 8mm |
| Takes Apart | 可能 |
| Spacer | なし |
| Bind | バインド必須 |
| Surface | サラサラ加工 |
| Maintenance |
| String | Bind String [Pro] x100 |
| Bearing | C3 Curved Bearing (Size C) |
| Pad | REWIND Japan Pad |
| Maintenance | SUS Bearing Additive |