2023総選挙より
Japan Technologyの懐の深さを、嫌という程に味わえる点。
Payment Method
Shipping Method
Import Tax / Customs:
All customers outside of Japan are subject to be levied import tax or customs fees. Especially, EU, Israel, and Brazil customers!
You are responsible for paying the import tax and duties levied by YOUR country. This amount is decided by your government, so we cannot tell you how much they will charge in advance.
Please be aware of this potential cost. We cannot accept any returns or cancellations due to issues with Tax and Duties. For more details, please check your government customs web site. It is completely out of our control and we cannot do anything about these kinds of fees.
For more information on payment and shipping, click here
If you have any other questions, please contact us using this contact form.
All yo-yos have passed the manufacturer's quality inspection. Quality standards vary by manufacturer. Basically, products that can be used normally are within product specifications.
Examples of possible initial defects
For more information about competitive yo-yos, please see here.
Also, if you have any problems with yo-yos, please check our Q&A.
A new high-end bimetal model from Japan Technology.
Japan Technology, which has released many string trick models with multi-step H-profile shapes, has now introduced a bimetal model with a simple step-straight shape.
Obtuse is a full-size wide model that is almost equivalent to the company's Kagerou. By lightening the center as much as possible and adding a wider stainless steel rim weight to the rim, high rotational force and stability are realized while taking advantage of the lightness of 63g.
It is suitable for both speedy play utilizing its lightness and dynamic play utilizing its width.
When we ask our members what kind of yo-yos they want, we naturally tend to come up with models with similar characteristics.
One that is distinctly JT's yo-yo.
This is not a bad thing, because it is appropriate to our brand characteristics.
However, players who feel that a brand's usual offerings do not suit them at some point may lose hope in the brand.
OBTUSE focuses on "new options" and has created a bimetal yo-yo with different features from the previous JT models.
Please feel the fresh JAPAN TECHNOLOGY from this OBTUSE.
JAPAN TECHNOLOGY inspects all products according to "the standard that matches the characteristics of each product". Please refrain from purchasing this product if you are overly concerned about blurring, uneven coloring, minor flaws, etc.
| ブランド | Japan Technology |
| シグネチャー | - |
| スタイル | ストリングトリック(1A, 3A, 5A) |
| 対象年齢 | - |
| ブランド国 | 日本 |
| 発売年 | 2023 |
| 重さ (g) | 63.6 |
| 直径 (mm) | 56.95 |
| 本体幅 (mm) | 46.37 |
| トラピーズ有効幅 (mm) | 44 |
| ボディ形状 | ステップストレート |
| ボディ素材 | アルミ合金 (A6061) |
| リム種類・素材 | ステンレス |
| ベアリング・軸の種類 | 曲面加工ベアリング |
| ベアリングサイズ | |
| レスポンスシステム(サイズ) | |
| アクセル(軸) | M4 x 8mm |
| 分解 | 可能 |
| スペーサー | なし |
| バインド | バインド必須 |
| 表面加工 | サラサラ加工なし |
| メンテナンス |
| ストリング | バインドストリング 【プロ】 x100 |
| ベアリング | C3カーブベアリング (サイズC) |
| パッド | REWIND Japanパッド |
| メンテナンス | SUS ベアリングアディティブ |
| Brand | Japan Technology |
| Signature | - |
| Style | ストリングトリック(1A, 3A, 5A) |
| Designed in | 日本 |
| Release Year | 2023 |
| Weight (g) | 63.6 |
| Diameter (mm) | 56.95 |
| Width (mm) | 46.37 |
| Trapeze Width (mm) | 44 |
| Body Shape | ステップストレート |
| Body Material | アルミ合金 (A6061) |
| Rim | ステンレス |
| Bearing Type | 曲面加工ベアリング |
| Bearing Size | |
| Response System | |
| Axle | M4 x 8mm |
| Takes Apart | 可能 |
| Spacer | なし |
| Bind | バインド必須 |
| Surface | サラサラ加工なし |
| Maintenance |
| String | Bind String [Pro] x100 |
| Bearing | C3 Curved Bearing (Size C) |
| Pad | REWIND Japan Pad |
| Maintenance | SUS Bearing Additive |