2023総選挙より
ガッツリ抉れたHプロファイルでスリープロスが少ない。 大型の見た目に反して反応が良く、軽い。(あくまでこの系統のヨーヨーの中では!!なので軽すぎない!!) トップヨーは色々持ってますが個人的に1番アタリだと思います。ノエマは2位!!
Payment Method
Shipping Method
Import Tax / Customs:
All customers outside of Japan are subject to be levied import tax or customs fees. Especially, EU, Israel, and Brazil customers!
You are responsible for paying the import tax and duties levied by YOUR country. This amount is decided by your government, so we cannot tell you how much they will charge in advance.
Please be aware of this potential cost. We cannot accept any returns or cancellations due to issues with Tax and Duties. For more details, please check your government customs web site. It is completely out of our control and we cannot do anything about these kinds of fees.
For more information on payment and shipping, click here
If you have any other questions, please contact us using this contact form.
All yo-yos have passed the manufacturer's quality inspection. Quality standards vary by manufacturer. Basically, products that can be used normally are within product specifications.
Examples of possible initial defects
For more information about competitive yo-yos, please see here.
Also, if you have any problems with yo-yos, please check our Q&A.
Large and responsive bimetal model.
This is the signature model of Top Yo team member Xin YuHong.
With a diameter of 57mm and a width of 46mm, this bimetal model gives the impression of being relatively large for a full-size model. However, it is enhanced in many ways to enhance its overall performance.
The large gouged shape reduces sleep loss to the utmost limit, which is combined with the stability and rotational power of the bimetal design. The slight step in the profile (perhaps the namesake) also makes the model highly suited for rejections, and gives it a powerful presence.
The overall thin body allows the yo-yo to move with light force, and its responsiveness is also appealing.
| ブランド | Top Yo |
| シグネチャー | Xin YuHong |
| スタイル | ストリングトリック(1A, 3A, 5A) |
| 対象年齢 | - |
| ブランド国 | 中国 |
| 発売年 | 2023 |
| 重さ (g) | 64.4 |
| 直径 (mm) | 57.0 |
| 本体幅 (mm) | 46.07 |
| トラピーズ有効幅 (mm) | 45 |
| ボディ形状 | Hプロファイル |
| ボディ素材 | アルミ合金 (A7003) |
| リム種類・素材 | ステンレス |
| ベアリング・軸の種類 | 曲面加工ベアリング |
| ベアリングサイズ | |
| レスポンスシステム(サイズ) | |
| アクセル(軸) | M4 x 10mm |
| 分解 | 可能 |
| スペーサー | なし |
| バインド | バインド必須 |
| 表面加工 | どちらも存在 |
| メンテナンス |
| ストリング | バインドストリング 【プロ】 x100 |
| ベアリング | C3カーブベアリング (サイズC) |
| パッド | REWIND Japanパッド |
| メンテナンス | SUS ベアリングアディティブ |
| Brand | Top Yo |
| Signature | Xin YuHong |
| Style | ストリングトリック(1A, 3A, 5A) |
| Designed in | 中国 |
| Release Year | 2023 |
| Weight (g) | 64.4 |
| Diameter (mm) | 57.0 |
| Width (mm) | 46.07 |
| Trapeze Width (mm) | 45 |
| Body Shape | Hプロファイル |
| Body Material | アルミ合金 (A7003) |
| Rim | ステンレス |
| Bearing Type | 曲面加工ベアリング |
| Bearing Size | |
| Response System | |
| Axle | M4 x 10mm |
| Takes Apart | 可能 |
| Spacer | なし |
| Bind | バインド必須 |
| Surface | どちらも存在 |
| Maintenance |
| String | Bind String [Pro] x100 |
| Bearing | C3 Curved Bearing (Size C) |
| Pad | REWIND Japan Pad |
| Maintenance | SUS Bearing Additive |