2022上半期総選挙より
重い! 格好良い! 特に色彩が本当に良い! そして重い!
Payment Method
Shipping Method
Import Tax / Customs:
All customers outside of Japan are subject to be levied import tax or customs fees. Especially, EU, Israel, and Brazil customers!
You are responsible for paying the import tax and duties levied by YOUR country. This amount is decided by your government, so we cannot tell you how much they will charge in advance.
Please be aware of this potential cost. We cannot accept any returns or cancellations due to issues with Tax and Duties. For more details, please check your government customs web site. It is completely out of our control and we cannot do anything about these kinds of fees.
For more information on payment and shipping, click here
If you have any other questions, please contact us using this contact form.
All yo-yos have passed the manufacturer's quality inspection. Quality standards vary by manufacturer. Basically, products that can be used normally are within product specifications.
Examples of possible initial defects
For more information about competitive yo-yos, please see here.
Also, if you have any problems with yo-yos, please check our Q&A.
The Time Slip has been designed to stretch out your sleep times to give intermediate players more time to practice and develop their skills!
The longer the sleep, the more time you have to practice tricks! Metal yo-yos are known for providing longer sleeps for string tricks, but the Time Slip really pushes this to the limit. It was developed specifically for the YJ YoYo Club members to help them improve their skills.
There are plenty of hurdles to overcome when learning string tricks, but your yo-yo's design shouldn't be one of them. To support their club members, YJ developed the Time Slip to provide an excessive amount of sleep, smooth action, and tons of stability. Their years of teaching yo-yo to beginners and more advanced players led directly to the development of the Time Slip, to make it easier for them to explore their abilities and learn new things.
It has a straightforward H-profile with a low edge, which serves to keep the string from rubbing against the spinning body, and the rims extend out to provide added power and stability, all meant to keep the Time Slip spinning for as long as possible. This extra time removes some of the barriers facing players as they learn increasingly challenging tricks; when first learning something new, often the yo-yo will die before the trick can be accomplished. The Time Slip gives you extra margin of error so you can learn that trick more quickly!
This newest version has an upgraded response area to further improve performance.
Just look to the quality of players YJ YOYO CLUB is turning out for proof of the quality of this design. Can you keep up with them?
yo-yo designed for teach for yoyoacademy students
This is a yo-yo for mid-level people who start on string trick. All the time, intermediate trick players tell us that yo-yo stops on the string.
All they need only thing is a sleep time.
long sleep time makes it easy for anyone to do long time combo trick and difficult trick.
In our academy, the yo-yo students learn the trick really easily.
This is why young players have great tricks in Korea.
It did not only the long sleep time. It shows enough performance even with advanced trick.
If you want to practice long time of combo trick, we only recommend this yo-yo.
On YouTube, our team member Cho Han-bin takes 15 minutes longsleeper time.
-NEW DETAIL-
This version time slip contains Zephyros's return system.
This small difference turned it into a huge performance.
Also, we really wanted to put a design that reminds us of a watch.
The result was a success, as you can see this picture.
Â
| ブランド | YJ YOYO |
| シリーズ | 特になし |
| シグネチャー | - |
| スタイル | ストリングトリック(1A, 3A, 5A) |
| 対象年齢 | 特に表記なし |
| ブランド国 | 韓国 |
| 発売年 | 2020 |
| 重さ (g) | 66.4 |
| 直径 (mm) | 55.94 |
| 本体幅 (mm) | 44.4 |
| トラピーズ有効幅 (mm) | 35 |
| ボディ形状 | Hプロファイル |
| ボディ素材 | アルミ合金 (A6061) |
| リム種類・素材 | なし |
| ベアリング・軸の種類 | 曲面加工ベアリング |
| ベアリングサイズ | |
| レスポンスシステム(サイズ) | |
| アクセル(軸) | M4 x 10mm |
| 分解 | 可能 |
| スペーサー | なし |
| バインド | バインド必須 |
| 表面加工 | どちらも存在 |
| メンテナンス |
| ストリング | バインドストリング 【プロ】 x100 |
| ベアリング | C3カーブベアリング (サイズC) |
| パッド | REWIND Japanパッド |
| メンテナンス | SUS ベアリングアディティブ |
| Brand | YJ YOYO |
| Signature | - |
| Style | ストリングトリック(1A, 3A, 5A) |
| Designed in | 韓国 |
| Release Year | 2020 |
| Weight (g) | 66.4 |
| Diameter (mm) | 55.94 |
| Width (mm) | 44.4 |
| Trapeze Width (mm) | 35 |
| Body Shape | Hプロファイル |
| Body Material | アルミ合金 (A6061) |
| Rim | なし |
| Bearing Type | 曲面加工ベアリング |
| Bearing Size | |
| Response System | |
| Axle | M4 x 10mm |
| Takes Apart | 可能 |
| Spacer | なし |
| Bind | バインド必須 |
| Surface | どちらも存在 |
| Maintenance |
| String | Bind String [Pro] x100 |
| Bearing | C3 Curved Bearing (Size C) |
| Pad | REWIND Japan Pad |
| Maintenance | SUS Bearing Additive |