初めてのフルチタンに感動!
今回初めてフルチタンヨーヨーを購入しました。特にゴールドカラーには大変惹かれ納入後即買いでした。チタンの中では安めで買いやすかったのポイント。初めは外見と価格でしたが、振ってみての衝撃が大きかったです。アルミとは違い、金属の響き、感触全て想像を超えていました。「チタンでしか実現できない重量配分。」一振りでその言葉を理解でき大きな感動を覚えました。
Payment Method
Shipping Method
Import Tax / Customs:
All customers outside of Japan are subject to be levied import tax or customs fees. Especially, EU, Israel, and Brazil customers!
You are responsible for paying the import tax and duties levied by YOUR country. This amount is decided by your government, so we cannot tell you how much they will charge in advance.
Please be aware of this potential cost. We cannot accept any returns or cancellations due to issues with Tax and Duties. For more details, please check your government customs web site. It is completely out of our control and we cannot do anything about these kinds of fees.
For more information on payment and shipping, click here
If you have any other questions, please contact us using this contact form.
All yo-yos have passed the manufacturer's quality inspection. Quality standards vary by manufacturer. Basically, products that can be used normally are within product specifications.
Examples of possible initial defects
For more information about competitive yo-yos, please see here.
Also, if you have any problems with yo-yos, please check our Q&A.
| ブランド | iYoYo |
| シリーズ | 特になし |
| シグネチャー | - |
| スタイル | ストリングトリック(1A, 3A, 5A) |
| 対象年齢 | 特に表記なし |
| ブランド国 | ドイツ |
| 発売年 | 2015 |
| 重さ (g) | 66.8 |
| 直径 (mm) | 57.27 |
| 本体幅 (mm) | 42.87 |
| トラピーズ有効幅 (mm) | 41 |
| ボディ形状 | ステップラウンド |
| ボディ素材 | チタン |
| リム種類・素材 | なし |
| ベアリング・軸の種類 | DIFセラミックコンケイブベアリング |
| ベアリングサイズ | |
| レスポンスシステム(サイズ) | |
| アクセル(軸) | M4 x 8mm |
| 分解 | 可能 |
| スペーサー | なし |
| バインド | バインド必須 |
| 表面加工 | サラサラ加工なし |
| メンテナンス |
| ストリング | バインドストリング 【プロ】 x100 |
| ベアリング | C3カーブベアリング (サイズC) |
| パッド | REWIND Japanパッド |
| メンテナンス | SUS ベアリングアディティブ |
| Brand | iYoYo |
| Signature | - |
| Style | ストリングトリック(1A, 3A, 5A) |
| Designed in | ドイツ |
| Release Year | 2015 |
| Weight (g) | 66.8 |
| Diameter (mm) | 57.27 |
| Width (mm) | 42.87 |
| Trapeze Width (mm) | 41 |
| Body Shape | ステップラウンド |
| Body Material | チタン |
| Rim | なし |
| Bearing Type | DIFセラミックコンケイブベアリング |
| Bearing Size | |
| Response System | |
| Axle | M4 x 8mm |
| Takes Apart | 可能 |
| Spacer | なし |
| Bind | バインド必須 |
| Surface | サラサラ加工なし |
| Maintenance |
| String | Bind String [Pro] x100 |
| Bearing | C3 Curved Bearing (Size C) |
| Pad | REWIND Japan Pad |
| Maintenance | SUS Bearing Additive |