2023総選挙より
レオスナイパーシリーズの完成系。 扱いやすさと回転力を併せ持ち、恐ろしく速度が出るので好きな人は本当に好きな機種。
Payment Method
Shipping Method
Import Tax / Customs:
All customers outside of Japan are subject to be levied import tax or customs fees. Especially, EU, Israel, and Brazil customers!
You are responsible for paying the import tax and duties levied by YOUR country. This amount is decided by your government, so we cannot tell you how much they will charge in advance.
Please be aware of this potential cost. We cannot accept any returns or cancellations due to issues with Tax and Duties. For more details, please check your government customs web site. It is completely out of our control and we cannot do anything about these kinds of fees.
For more information on payment and shipping, click here
If you have any other questions, please contact us using this contact form.
All yo-yos have passed the manufacturer's quality inspection. Quality standards vary by manufacturer. Basically, products that can be used normally are within product specifications.
Examples of possible initial defects
For more information about competitive yo-yos, please see here.
Also, if you have any problems with yo-yos, please check our Q&A.
This is the latest in Sturm Panzer's best-selling "Leo Sniper" series.
This new model features an ultra-super duralumin (7075 aluminum) body with a stainless steel rim. The stainless steel rim is positioned large enough to extend from the inner rim area and cover the side of the body.
By adding weight in the width direction while retaining the smooth feel of an inner rim, they have achieved a rotational force and stability that is hard to believe at just 58g. The light, nimble feel of the ultra-lightweight body — made possible by the characteristics of the size D bearing — is not compromised, but rather emphasized.
The blue color has a slightly blasted finish, while the silver does not.
*The giveaway for Storybook Volume 10 has ended.
| ブランド | Sturm Panzer |
| シグネチャー | - |
| スタイル | ストリングトリック(1A, 3A, 5A) |
| 対象年齢 | 15歳以上 |
| ブランド国 | 日本 |
| 発売年 | 2023 |
| 重さ (g) | 58.2 |
| 直径 (mm) | 55.94 |
| 本体幅 (mm) | 41.16 |
| トラピーズ有効幅 (mm) | 40 |
| ボディ形状 | インバースラウンド |
| ボディ素材 | アルミ合金・超々ジュラルミン (A7075) |
| リム種類・素材 | ステンレス |
| ベアリング・軸の種類 | 曲面加工ベアリング |
| ベアリングサイズ | |
| レスポンスシステム(サイズ) | ブレードアタックパッド |
| アクセル(軸) | M4 x 8mm |
| 分解 | 可能 |
| スペーサー | なし |
| バインド | バインド必須 |
| 表面加工 | どちらも存在 |
| メンテナンス |
| Brand | Sturm Panzer |
| Signature | - |
| Style | ストリングトリック(1A, 3A, 5A) |
| Designed in | 日本 |
| Release Year | 2023 |
| Weight (g) | 58.2 |
| Diameter (mm) | 55.94 |
| Width (mm) | 41.16 |
| Trapeze Width (mm) | 40 |
| Body Shape | インバースラウンド |
| Body Material | アルミ合金・超々ジュラルミン (A7075) |
| Rim | ステンレス |
| Bearing Type | 曲面加工ベアリング |
| Bearing Size | |
| Response System | ブレードアタックパッド |
| Axle | M4 x 8mm |
| Takes Apart | 可能 |
| Spacer | なし |
| Bind | バインド必須 |
| Surface | どちらも存在 |
| Maintenance |