2022総選挙より
音が静かで、重さや戻りの手応え等が、個人的に丁度良い。ベアリングを交換した所、回転時間も伸び、一番しっくりくるヨーヨーになった。
Payment Method
Shipping Method
Import Tax / Customs:
All customers outside of Japan are subject to be levied import tax or customs fees. Especially, EU, Israel, and Brazil customers!
You are responsible for paying the import tax and duties levied by YOUR country. This amount is decided by your government, so we cannot tell you how much they will charge in advance.
Please be aware of this potential cost. We cannot accept any returns or cancellations due to issues with Tax and Duties. For more details, please check your government customs web site. It is completely out of our control and we cannot do anything about these kinds of fees.
For more information on payment and shipping, click here
If you have any other questions, please contact us using this contact form.
All yo-yos have passed the manufacturer's quality inspection. Quality standards vary by manufacturer. Basically, products that can be used normally are within product specifications.
Examples of possible initial defects
For more information about competitive yo-yos, please see here.
Also, if you have any problems with yo-yos, please check our Q&A.
Michael MalÃk's signature bimetal, redeveloped based on the "Blade".
This is the second model of Michael MalÃk's signature model, which won four consecutive titles in the 1A category in the Czech Republic from 2016 to 19 and was also the runner-up in the European Championships in 2022.
The biggest change from the previous "Blade" model is, of course, the bimetallization. The inner rim gives it a weight balance that gives the impression of a "core", and you can feel the difference from the very first impact of the first model.
However, there is one more thing to note: the soft, cushion-like feeling during tricks. The heavy feel has been converted to a moderate ease of acceleration and deceleration, and the directness of braking is pleasant to the hand.
| ブランド | YoYoFactory |
| シリーズ | 特になし |
| シグネチャー | Michael Malík |
| スタイル | ストリングトリック(1A, 3A, 5A) |
| 対象年齢 | 8歳以上 |
| ブランド国 | アメリカ |
| 発売年 | 2022 |
| 重さ (g) | 65.1 |
| 直径 (mm) | 56.02 |
| 本体幅 (mm) | 47.64 |
| トラピーズ有効幅 (mm) | 44 |
| ボディ形状 | Hプロファイル |
| ボディ素材 | アルミ合金 (A6061) |
| リム種類・素材 | ステンレス |
| ベアリング・軸の種類 | センタートラックベアリング |
| ベアリングサイズ | |
| レスポンスシステム(サイズ) | |
| アクセル(軸) | M4 x 10mm |
| 分解 | 可能 |
| スペーサー | なし |
| バインド | バインド必須 |
| 表面加工 | どちらも存在 |
| メンテナンス |
| ストリング | バインドストリング 【プロ】 x100 |
| ベアリング | C3カーブベアリング (サイズC) |
| パッド | REWIND Japanパッド |
| メンテナンス | SUS ベアリングアディティブ |
| Brand | YoYoFactory |
| Signature | Michael Malík |
| Style | ストリングトリック(1A, 3A, 5A) |
| Designed in | アメリカ |
| Release Year | 2022 |
| Weight (g) | 65.1 |
| Diameter (mm) | 56.02 |
| Width (mm) | 47.64 |
| Trapeze Width (mm) | 44 |
| Body Shape | Hプロファイル |
| Body Material | アルミ合金 (A6061) |
| Rim | ステンレス |
| Bearing Type | センタートラックベアリング |
| Bearing Size | |
| Response System | |
| Axle | M4 x 10mm |
| Takes Apart | 可能 |
| Spacer | なし |
| Bind | バインド必須 |
| Surface | どちらも存在 |
| Maintenance |
| String | Bind String [Pro] x100 |
| Bearing | C3 Curved Bearing (Size C) |
| Pad | REWIND Japan Pad |
| Maintenance | SUS Bearing Additive |