2023総選挙より
今年からターニングポイントを使い始めて、初振りがセントエルモでした! マツウラタケシ選手の大ファンでもあり、振ってる時はタケシ選手になりきってますw めちゃくちゃお気に入りです♪
Payment Method
Shipping Method
Import Tax / Customs:
All customers outside of Japan are subject to be levied import tax or customs fees. Especially, EU, Israel, and Brazil customers!
You are responsible for paying the import tax and duties levied by YOUR country. This amount is decided by your government, so we cannot tell you how much they will charge in advance.
Please be aware of this potential cost. We cannot accept any returns or cancellations due to issues with Tax and Duties. For more details, please check your government customs web site. It is completely out of our control and we cannot do anything about these kinds of fees.
For more information on payment and shipping, click here
If you have any other questions, please contact us using this contact form.
All yo-yos have passed the manufacturer's quality inspection. Quality standards vary by manufacturer. Basically, products that can be used normally are within product specifications.
Examples of possible initial defects
For more information about competitive yo-yos, please see here.
Also, if you have any problems with yo-yos, please check our Q&A.
Turning Point - St. Elmo
St. Elmo is a monometal version of the Palpitation.
This is the signature model of 5A world champion, Takeshi Matsuura, and is a monometal version based on his other signature model, the Palpitation. With a width similar to the Max Bet and Positron, St. Elmo clocks in at a healthy full-sized 42mm, but has a lighter playfeel than the numbers indicate; it feels even lighter than the powerful-but-diminutive Leviathan series. It has a sense of power and stability that is clearly inherited from the bimetal version's weight distribution, but floats on the string like an angel on a cloud. The combination of bimetal power with monometal playfeel is a gift from heaven.
| ブランド | Turning Point |
| シリーズ | 特になし |
| シグネチャー | Takeshi Matsuura |
| スタイル | ストリングトリック(1A, 3A, 5A) |
| 対象年齢 | 特に表記なし |
| ブランド国 | 日本 |
| 発売年 | 2018 |
| 重さ (g) | 65.6 |
| 直径 (mm) | 56.01 |
| 本体幅 (mm) | 42.64 |
| トラピーズ有効幅 (mm) | 39 |
| ボディ形状 | ステップラウンド |
| ボディ素材 | アルミ合金 (A6061) |
| リム種類・素材 | なし |
| ベアリング・軸の種類 | センタートラックベアリング |
| ベアリングサイズ | |
| レスポンスシステム(サイズ) | |
| アクセル(軸) | M4 x 14mm |
| 分解 | 可能 |
| スペーサー | なし |
| バインド | バインド必須 |
| 表面加工 | どちらも存在 |
| メンテナンス |
| ストリング | バインドストリング 【プロ】 x100 |
| ベアリング | C3カーブベアリング (サイズC) |
| パッド | REWIND Japanパッド |
| メンテナンス | SUS ベアリングアディティブ |
| Brand | Turning Point |
| Signature | Takeshi Matsuura |
| Style | ストリングトリック(1A, 3A, 5A) |
| Designed in | 日本 |
| Release Year | 2018 |
| Weight (g) | 65.6 |
| Diameter (mm) | 56.01 |
| Width (mm) | 42.64 |
| Trapeze Width (mm) | 39 |
| Body Shape | ステップラウンド |
| Body Material | アルミ合金 (A6061) |
| Rim | なし |
| Bearing Type | センタートラックベアリング |
| Bearing Size | |
| Response System | |
| Axle | M4 x 14mm |
| Takes Apart | 可能 |
| Spacer | なし |
| Bind | バインド必須 |
| Surface | どちらも存在 |
| Maintenance |
| String | Bind String [Pro] x100 |
| Bearing | C3 Curved Bearing (Size C) |
| Pad | REWIND Japan Pad |
| Maintenance | SUS Bearing Additive |