非常に軽快
今回、スピーダーホリックfxとの違いが気になり、購入して見た。早速振った感想はタイトルどおり非常に軽快であるということだ。fxとの大きな違いはメタルハブの追加であるが、これが非常に良い。商品説明にあるようにフルプラスチックヨーヨーのような一体感がある。バイメタルやバイマテリアルの特徴である強い回転力とヨーヨーが引っ張ってくる感覚が苦手な人もいるだろう、そんな人にこそオススメしたい。fxとは別のxxの分岐進化をしたヨーヨーだと思う。
Payment Method
Shipping Method
Import Tax / Customs:
All customers outside of Japan are subject to be levied import tax or customs fees. Especially, EU, Israel, and Brazil customers!
You are responsible for paying the import tax and duties levied by YOUR country. This amount is decided by your government, so we cannot tell you how much they will charge in advance.
Please be aware of this potential cost. We cannot accept any returns or cancellations due to issues with Tax and Duties. For more details, please check your government customs web site. It is completely out of our control and we cannot do anything about these kinds of fees.
For more information on payment and shipping, click here
If you have any other questions, please contact us using this contact form.
All yo-yos have passed the manufacturer's quality inspection. Quality standards vary by manufacturer. Basically, products that can be used normally are within product specifications.
Examples of possible initial defects
For more information about competitive yo-yos, please see here.
Also, if you have any problems with yo-yos, please check our Q&A.
Finger spin is prohibited! The concept of the Speedaholic FX is reversed in this yoyo.
C3yoyodesign released this metal-rimmed yo-yo for April Fool's Day. The base yoyo is the Speedaholic FX, as the name suggests, but this yoyo has a non-removable flat cap, completely losing the finger spin aptitude that was one of the features of the FX
The cap has a text on it that reads, "This yo-yo can't do fingerspin, but you can do the DNA if you can," which means that DNA can be performed by some other means, for example, by grinding with the palm of the hand? It's a novel challenge!
Other than the cap, the main difference between the XF and the FX is the three-layered body: the FX had a two-layered plastic body and metal rim, but the XF has a three-layered structure with an additional metal hub in the center. The added rigidity and slightly heavier center reduces the weight difference between the cap and the periphery, creating a sense of unity from deep within, like a full plastic yo-yo.
In short, this yo-yo is a heavyweight metal-rimmed yo-yo characterized by its responsiveness and sense of unity.
This is a rare model for C3, with a hollow cap structure, and it is also a feature that cannot be overlooked: the C3 offers a classic feel reminiscent of the early days of bindings in the 2000s, when side cap-equipped yo-yos were at their peak.
Despite the funny premise, Speedaholic XF is a perfect combination of modern standard performance and the feel of an old-fashioned yo-yo.
| ブランド | C3yoyodesign |
| シグネチャー | - |
| スタイル | ストリングトリック(1A, 3A, 5A) |
| ブランド国 | 香港 |
| 発売年 | 2024 |
| 重さ (g) | 68.2 |
| 直径 (mm) | 57.0 |
| 本体幅 (mm) | 46.49 |
| トラピーズ有効幅 (mm) | 42 |
| ボディ形状 | Hプロファイル |
| ボディ素材 | アルミ合金 (A6061) / プラスチック(ポリカボ/ABSほか) |
| リム種類・素材 | アルミ合金 |
| ベアリング・軸の種類 | 曲面加工ベアリング |
| ベアリングサイズ | |
| レスポンスシステム(サイズ) | |
| アクセル(軸) | M4 x 8mm |
| 分解 | 可能 |
| スペーサー | なし |
| バインド | バインド必須 |
| 表面加工 | サラサラ加工 |
| メンテナンス |
| ストリング | バインドストリング 【プロ】 x100 |
| ベアリング | C3カーブベアリング (サイズC) |
| パッド | REWIND Japanパッド |
| メンテナンス | SUS ベアリングアディティブ |
| Brand | C3yoyodesign |
| Signature | - |
| Style | ストリングトリック(1A, 3A, 5A) |
| Designed in | 香港 |
| Release Year | 2024 |
| Weight (g) | 68.2 |
| Diameter (mm) | 57.0 |
| Width (mm) | 46.49 |
| Trapeze Width (mm) | 42 |
| Body Shape | Hプロファイル |
| Body Material | アルミ合金 (A6061) / プラスチック(ポリカボ/ABSほか) |
| Rim | アルミ合金 |
| Bearing Type | 曲面加工ベアリング |
| Bearing Size | |
| Response System | |
| Axle | M4 x 8mm |
| Takes Apart | 可能 |
| Spacer | なし |
| Bind | バインド必須 |
| Surface | サラサラ加工 |
| Maintenance |
| String | Bind String [Pro] x100 |
| Bearing | C3 Curved Bearing (Size C) |
| Pad | REWIND Japan Pad |
| Maintenance | SUS Bearing Additive |