2023総選挙より
プラの優しさ+金リムのパワー 手触りやフィーリングはプラ機種なのに、回転力は金リムらしくパワフル プラでリムを覆ったことで傷に強く丈夫なので5Aや3Aにもおすすめ いつもは1Aで使っていますが気軽に振れて楽しいヨーヨーです
Payment Method
Shipping Method
Import Tax / Customs:
All customers outside of Japan are subject to be levied import tax or customs fees. Especially, EU, Israel, and Brazil customers!
You are responsible for paying the import tax and duties levied by YOUR country. This amount is decided by your government, so we cannot tell you how much they will charge in advance.
Please be aware of this potential cost. We cannot accept any returns or cancellations due to issues with Tax and Duties. For more details, please check your government customs web site. It is completely out of our control and we cannot do anything about these kinds of fees.
For more information on payment and shipping, click here
If you have any other questions, please contact us using this contact form.
All yo-yos have passed the manufacturer's quality inspection. Quality standards vary by manufacturer. Basically, products that can be used normally are within product specifications.
Examples of possible initial defects
For more information about competitive yo-yos, please see here.
Also, if you have any problems with yo-yos, please check our Q&A.
A durable "multi-material" yo-yo with a stainless steel rim sandwiched between polycarbonate.
A "multi-material" yo-yo is a model made by combining several materials and parts, and this yo-yo has a very special combination and structure. This yo-yo has a polycarbonate body and rim, with a stainless steel rim sandwiched in between, creating an "insert" structure. The purpose of this is not only to achieve a strong spin thanks to the different densities of the stainless steel and the polycarbonate, but also to prevent the rim from coming off in the event of a fall or collision.
For this reason, it is recommended for practice not only in 1A, but also in 3A, where yo-yos often collide with each other, and in 5A, where yo-yos are often dropped on the floor. In fact, the yo-yo was tested by Japanese yo-yo player Ryuto Nishikawa by dropping it on a concrete floor, and it passed his rigorous strength test, which is very rare for a string trick yo-yo.
As a yo-yo, this model is mainly designed for stability, with a soft but firm core in the middle, and it is especially good for long combos. It is a reliable model that you will want to use with gusto in hard practice.
| ブランド | YJ YOYO |
| シグネチャー | - |
| スタイル | ストリングトリック(1A, 3A, 5A) |
| ブランド国 | 韓国 |
| 発売年 | 2023 |
| 重さ (g) | 66.1 |
| 直径 (mm) | 56.91 |
| 本体幅 (mm) | 46.08 |
| トラピーズ有効幅 (mm) | 44 |
| ボディ形状 | ステップラウンド |
| ボディ素材 | プラスチック(ポリカボ/ABSほか) |
| リム種類・素材 | ステンレス / プラスチック(ポリカボ/ABSほか) |
| ベアリング・軸の種類 | 曲面加工ベアリング |
| ベアリングサイズ | |
| レスポンスシステム(サイズ) | |
| アクセル(軸) | M4 x 10mm |
| 分解 | 可能 |
| スペーサー | 内径支えタイプ |
| バインド | バインド必須 |
| 表面加工 | サラサラ加工 |
| メンテナンス |
| ストリング | バインドストリング 【プロ】 x100 |
| ベアリング | C3カーブベアリング (サイズC) |
| パッド | REWIND Japanパッド |
| メンテナンス | SUS ベアリングアディティブ |
| Brand | YJ YOYO |
| Signature | - |
| Style | ストリングトリック(1A, 3A, 5A) |
| Designed in | 韓国 |
| Release Year | 2023 |
| Weight (g) | 66.1 |
| Diameter (mm) | 56.91 |
| Width (mm) | 46.08 |
| Trapeze Width (mm) | 44 |
| Body Shape | ステップラウンド |
| Body Material | プラスチック(ポリカボ/ABSほか) |
| Rim | ステンレス / プラスチック(ポリカボ/ABSほか) |
| Bearing Type | 曲面加工ベアリング |
| Bearing Size | |
| Response System | |
| Axle | M4 x 10mm |
| Takes Apart | 可能 |
| Spacer | 内径支えタイプ |
| Bind | バインド必須 |
| Surface | サラサラ加工 |
| Maintenance |
| String | Bind String [Pro] x100 |
| Bearing | C3 Curved Bearing (Size C) |
| Pad | REWIND Japan Pad |
| Maintenance | SUS Bearing Additive |