2023総選挙より
とてもするする動く トリックの正確性が上がっているような気がするようになる
Payment Method
Shipping Method
Import Tax / Customs:
All customers outside of Japan are subject to be levied import tax or customs fees. Especially, EU, Israel, and Brazil customers!
You are responsible for paying the import tax and duties levied by YOUR country. This amount is decided by your government, so we cannot tell you how much they will charge in advance.
Please be aware of this potential cost. We cannot accept any returns or cancellations due to issues with Tax and Duties. For more details, please check your government customs web site. It is completely out of our control and we cannot do anything about these kinds of fees.
For more information on payment and shipping, click here
If you have any other questions, please contact us using this contact form.
All yo-yos have passed the manufacturer's quality inspection. Quality standards vary by manufacturer. Basically, products that can be used normally are within product specifications.
Examples of possible initial defects
For more information about competitive yo-yos, please see here.
Also, if you have any problems with yo-yos, please check our Q&A.
C3yoyodesign - Radius Nexus
The Radius Nexus carries the torch lit by the original Radius, and is the second signature model for 2016-17 1A World Champion, Shion Araya.
The high-end Radius is made more attainable in a reduced cost renewal, the second signature for Shion Araya. The body material is now 6061 aluminum, with a sharper straight shape that is 1mm larger than before for an added weight of 1 gram. With these small tweaks, C3 has preserved the spirit of the original Radius, with a light control and very long sleeps, but always ending with a smooth bind. These changes also help preserve that stable sleep.
All this makes it an excellent choice for players looking to start hitting binds, but this is no mere step-up model, the Radius Nexus delivers the kind of performance that champions demand, and can easily find itself on the contest stage.
Comment from Shion Araya
Saving the same light playfeel and long sleep of the Radius, the Nexus is designed to improve stability, so I asked for a few changes for the new version.
To improve the balance, we moved some of the weight from the midship out towards the wings. We also bumped the weight back to 64 grams, similar to the Radius 2nd lot. In the end, we managed to change the aspect ratio without affecting the light playfeel of the Radius.
The switch to 6061 really made the Radius Nexus affordable, but we expanded the diameter to compensate for the change in material. The result is a new kind of Radius that stands up to its bigger brother in every way. Please give one a throw and see for yourself!
| ブランド | C3yoyodesign |
| シリーズ | 特になし |
| シグネチャー | Shion Araya |
| スタイル | ストリングトリック(1A, 3A, 5A) |
| 対象年齢 | 特に表記なし |
| ブランド国 | 香港 |
| 発売年 | 2018 |
| 重さ (g) | 64.1 |
| 直径 (mm) | 57.0 |
| 本体幅 (mm) | 43.0 |
| トラピーズ有効幅 (mm) | 40 |
| ボディ形状 | ステップラウンド |
| ボディ素材 | アルミ合金 (A6061) |
| リム種類・素材 | なし |
| ベアリング・軸の種類 | 曲面加工&グルーヴベアリング |
| ベアリングサイズ | |
| レスポンスシステム(サイズ) | |
| アクセル(軸) | M4 x 8mm |
| 分解 | 可能 |
| スペーサー | なし |
| バインド | バインド必須 |
| 表面加工 | サラサラ加工 |
| メンテナンス |
| ストリング | バインドストリング 【プロ】 x100 |
| ベアリング | C3カーブベアリング (サイズC) |
| パッド | REWIND Japanパッド |
| メンテナンス | SUS ベアリングアディティブ |
| Brand | C3yoyodesign |
| Signature | Shion Araya |
| Style | ストリングトリック(1A, 3A, 5A) |
| Designed in | 香港 |
| Release Year | 2018 |
| Weight (g) | 64.1 |
| Diameter (mm) | 57.0 |
| Width (mm) | 43.0 |
| Trapeze Width (mm) | 40 |
| Body Shape | ステップラウンド |
| Body Material | アルミ合金 (A6061) |
| Rim | なし |
| Bearing Type | 曲面加工&グルーヴベアリング |
| Bearing Size | |
| Response System | |
| Axle | M4 x 8mm |
| Takes Apart | 可能 |
| Spacer | なし |
| Bind | バインド必須 |
| Surface | サラサラ加工 |
| Maintenance |
| String | Bind String [Pro] x100 |
| Bearing | C3 Curved Bearing (Size C) |
| Pad | REWIND Japan Pad |
| Maintenance | SUS Bearing Additive |