リワインド総選挙2021より
とにかく振り心地!持ったときのフィット感! onedropのパノラマも、あれはあれで良いフィーリングなんですが、やっぱりもうちょっと広い方が色々できる・・・ そんな痒い所に手が届く! 時間が溶けていくヨーヨーです。
Payment Method
Shipping Method
Import Tax / Customs:
All customers outside of Japan are subject to be levied import tax or customs fees. Especially, EU, Israel, and Brazil customers!
You are responsible for paying the import tax and duties levied by YOUR country. This amount is decided by your government, so we cannot tell you how much they will charge in advance.
Please be aware of this potential cost. We cannot accept any returns or cancellations due to issues with Tax and Duties. For more details, please check your government customs web site. It is completely out of our control and we cannot do anything about these kinds of fees.
For more information on payment and shipping, click here
If you have any other questions, please contact us using this contact form.
All yo-yos have passed the manufacturer's quality inspection. Quality standards vary by manufacturer. Basically, products that can be used normally are within product specifications.
Examples of possible initial defects
For more information about competitive yo-yos, please see here.
Also, if you have any problems with yo-yos, please check our Q&A.
iYoYo x Hspin - Pyro X
Pyro is the legendary hspin yo-yo which is easily considered to be one of the most striking and loved yo-yos in modern yo-yo history.
If you have been playing yo-yo for more than 15 years, we can bet you’ll remember the days everyone was talking about this yo-yo. At competitions, most players were using YoYoJam metal-rim yo-yos, and full metal yo-yos were a very uncommon sight. Augie Fash had just won BAC with his Dif-e-Yo Bare Bones, and besides the Tom Kuhn SB-II, the original classic metal yo-yo, not many people could name any metal yo-yos. Suddenly, hspin, a maker from Switzerland came from out of nowhere to change the yo-yo scene with their great designs, concepts and yo-yo playability.
Back then, everyone wanted a Pyro. Some lucky players owned more than one! Even nowadays, Pyro is thought of as one of the must-have models, and people still want one to call their own. The time has come to re-introduce it to the world. Welcome back Pyro! A huge thanks is in order to Dave Geigle, Hadrien, and Chris for making this happen!
How is the play feel? It feels like Pyro, but plays like 2020. Trust Hadrien.
Blue Pyro is back as a REWIND exclusive!
If you remember Pyro from back in the day, you might name this blue/light blue Pyro as one of your most wanted colors at the time. In fact, you probably still want this color.
If you know the original Pyro design, you can tell how close this new design is to the original. We respect hspin, we respect the original Pyro, and we respect the original Blue Pyro background.
<<14 is “Rewinding you back 14 years.†Feel metal yo-yo history for yourself and celebrate the rebirth of this legendary blue Pyro!
| ブランド | iYoYo |
| シリーズ | 特になし |
| シグネチャー | - |
| スタイル | ストリングトリック(1A, 3A, 5A) |
| 対象年齢 | 特に表記なし |
| ブランド国 | ドイツ |
| 発売年 | 2019 |
| 重さ (g) | 66.4 |
| 直径 (mm) | 54.94 |
| 本体幅 (mm) | 45.75 |
| トラピーズ有効幅 (mm) | 42 |
| ボディ形状 | Hプロファイル |
| ボディ素材 | アルミ合金・超々ジュラルミン (A7075) |
| リム種類・素材 | なし |
| ベアリング・軸の種類 | センタートラックベアリング |
| ベアリングサイズ | |
| レスポンスシステム(サイズ) | |
| アクセル(軸) | M4 x 12mm |
| 分解 | 可能 |
| スペーサー | なし |
| バインド | バインド必須 |
| 表面加工 | サラサラ加工 |
| メンテナンス |
| ストリング | バインドストリング 【プロ】 x100 |
| ベアリング | C3カーブベアリング (サイズC) |
| パッド | REWIND Japanパッド |
| メンテナンス | SUS ベアリングアディティブ |
| Brand | iYoYo |
| Signature | - |
| Style | ストリングトリック(1A, 3A, 5A) |
| Designed in | ドイツ |
| Release Year | 2019 |
| Weight (g) | 66.4 |
| Diameter (mm) | 54.94 |
| Width (mm) | 45.75 |
| Trapeze Width (mm) | 42 |
| Body Shape | Hプロファイル |
| Body Material | アルミ合金・超々ジュラルミン (A7075) |
| Rim | なし |
| Bearing Type | センタートラックベアリング |
| Bearing Size | |
| Response System | |
| Axle | M4 x 12mm |
| Takes Apart | 可能 |
| Spacer | なし |
| Bind | バインド必須 |
| Surface | サラサラ加工 |
| Maintenance |
| String | Bind String [Pro] x100 |
| Bearing | C3 Curved Bearing (Size C) |
| Pad | REWIND Japan Pad |
| Maintenance | SUS Bearing Additive |