操作しやすく傾きにくい
重さを感じさせず軽めのフィーリングで、しっかり言うことを聞いてくれます。 リムのおかげか傾きにくく、強く振り回しても大丈夫。 サイズと重量も程良く、スリープ力もあって、安定感と安心感のあるヨーヨーです。 初心者にも経験者にもオススメしたい機種です。 蛇足とは思いつつも感想を書かせてもらいました。
Payment Method
Shipping Method
Import Tax / Customs:
All customers outside of Japan are subject to be levied import tax or customs fees. Especially, EU, Israel, and Brazil customers!
You are responsible for paying the import tax and duties levied by YOUR country. This amount is decided by your government, so we cannot tell you how much they will charge in advance.
Please be aware of this potential cost. We cannot accept any returns or cancellations due to issues with Tax and Duties. For more details, please check your government customs web site. It is completely out of our control and we cannot do anything about these kinds of fees.
For more information on payment and shipping, click here
If you have any other questions, please contact us using this contact form.
All yo-yos have passed the manufacturer's quality inspection. Quality standards vary by manufacturer. Basically, products that can be used normally are within product specifications.
Examples of possible initial defects
For more information about competitive yo-yos, please see here.
Also, if you have any problems with yo-yos, please check our Q&A.
This powerful full metal yo-yo sports a super thick rim for just-right weight and spin!
The P-Tera is a new offering from YJ YOYO, and a double signature model for Min Seo Lee and Gyu Min Park. Its diameter is 58mm, and width comes to 44.5mm, making it a step-up in size from the average full-sized yo-yo. The biggest standout feature is undoubtedly its large rim. Of course this has an amazing effect on its sleep, and while a large rim by itself may just increase weight and conversely lead to wobbling, the P-Tera manages its weight beautifully, and sleeps with a great amount of stability. And contrary to what you expect from looking at it, the P-Tera is surprisingly quick and responsive to your hand, giving it points for its easy control. You can taste the sweet victory of sending the yo-yo exactly down the path you set for it.
Thanks to the P-Tera, Min Seo has reportedly sworn off bimetal throws! Feel the extremes of what's possible with a monometal yo-yo, the weight balance of the P-Tera is something you must feel for yourself!
Official Description
For long-time combo trick styles.
This model is for team members Lee Min-seo and Park Kyu-min.
They wanted a model of light feeling and powerful sleep.
We designed thick rims for the feeling they wanted.
You'll be surprised by the stronger sleep and more comfortable movements than you think. Lee Min-seo was recently satisfied with this model so much that she wouldn't use bimetal yo-yo. If you are a fan of Lee Min-seo and Park Kyu-min, Don't miss this chance.
| ブランド | YJ YOYO |
| シリーズ | 特になし |
| シグネチャー | Lee Min Seo / Park Gyu Min |
| スタイル | ストリングトリック(1A, 3A, 5A) |
| 対象年齢 | 特に表記なし |
| ブランド国 | 韓国 |
| 発売年 | 2019 |
| 重さ (g) | 65.1 |
| 直径 (mm) | 57.92 |
| 本体幅 (mm) | 44.05 |
| トラピーズ有効幅 (mm) | 42 |
| ボディ形状 | ステップストレート |
| ボディ素材 | アルミ合金 (A6061) |
| リム種類・素材 | なし |
| ベアリング・軸の種類 | 曲面加工ベアリング |
| ベアリングサイズ | |
| レスポンスシステム(サイズ) | |
| アクセル(軸) | M4 x 8mm |
| 分解 | 可能 |
| スペーサー | なし |
| バインド | バインド必須 |
| 表面加工 | サラサラ加工なし |
| メンテナンス |
| ストリング | バインドストリング 【プロ】 x100 |
| ベアリング | C3カーブベアリング (サイズC) |
| パッド | REWIND Japanパッド |
| メンテナンス | SUS ベアリングアディティブ |
| Brand | YJ YOYO |
| Signature | Lee Min Seo / Park Gyu Min |
| Style | ストリングトリック(1A, 3A, 5A) |
| Designed in | 韓国 |
| Release Year | 2019 |
| Weight (g) | 65.1 |
| Diameter (mm) | 57.92 |
| Width (mm) | 44.05 |
| Trapeze Width (mm) | 42 |
| Body Shape | ステップストレート |
| Body Material | アルミ合金 (A6061) |
| Rim | なし |
| Bearing Type | 曲面加工ベアリング |
| Bearing Size | |
| Response System | |
| Axle | M4 x 8mm |
| Takes Apart | 可能 |
| Spacer | なし |
| Bind | バインド必須 |
| Surface | サラサラ加工なし |
| Maintenance |
| String | Bind String [Pro] x100 |
| Bearing | C3 Curved Bearing (Size C) |
| Pad | REWIND Japan Pad |
| Maintenance | SUS Bearing Additive |