秘めたポテンシャル
こちらのヨーヨーに出会ったのは2020年の福袋の際についてきた時でした。当時はC3新作バイメタルのおまけのような感覚でしたが、いざ振ってみると意外や意外、ゆったりとした振り心地と強い回転力、確かな重みが感じられる優等生、まさに思わぬダークホースだったのです。5000円台という価格を考慮しても、パーサーは高いポテンシャルを秘めていると言える隠れた名機だと思います。丸みはあるとはいえ多少リムが出ていますので、不意に手に当ててしまった時にはご注意下さいませ。
Payment Method
Shipping Method
Import Tax / Customs:
All customers outside of Japan are subject to be levied import tax or customs fees. Especially, EU, Israel, and Brazil customers!
You are responsible for paying the import tax and duties levied by YOUR country. This amount is decided by your government, so we cannot tell you how much they will charge in advance.
Please be aware of this potential cost. We cannot accept any returns or cancellations due to issues with Tax and Duties. For more details, please check your government customs web site. It is completely out of our control and we cannot do anything about these kinds of fees.
For more information on payment and shipping, click here
If you have any other questions, please contact us using this contact form.
All yo-yos have passed the manufacturer's quality inspection. Quality standards vary by manufacturer. Basically, products that can be used normally are within product specifications.
Examples of possible initial defects
For more information about competitive yo-yos, please see here.
Also, if you have any problems with yo-yos, please check our Q&A.
| ブランド | Core Concept Yoyos |
| シリーズ | 特になし |
| シグネチャー | - |
| スタイル | ストリングトリック(1A, 3A, 5A) |
| 対象年齢 | 特に表記なし |
| ブランド国 | アメリカ |
| 発売年 | 2018 |
| 重さ (g) | 65.7 |
| 直径 (mm) | 57.25 |
| 本体幅 (mm) | 42.51 |
| トラピーズ有効幅 (mm) | 40 |
| ボディ形状 | Hプロファイル |
| ボディ素材 | アルミ合金 (A6061) |
| リム種類・素材 | なし |
| ベアリング・軸の種類 | センタートラックベアリング |
| ベアリングサイズ | |
| レスポンスシステム(サイズ) | |
| アクセル(軸) | M4 x 10mm |
| 分解 | 可能 |
| スペーサー | なし |
| バインド | バインド必須 |
| 表面加工 | サラサラ加工 |
| メンテナンス |
| ストリング | バインドストリング 【プロ】 x100 |
| ベアリング | C3カーブベアリング (サイズC) |
| パッド | REWIND Japanパッド |
| メンテナンス | SUS ベアリングアディティブ |
| Brand | Core Concept Yoyos |
| Signature | - |
| Style | ストリングトリック(1A, 3A, 5A) |
| Designed in | アメリカ |
| Release Year | 2018 |
| Weight (g) | 65.7 |
| Diameter (mm) | 57.25 |
| Width (mm) | 42.51 |
| Trapeze Width (mm) | 40 |
| Body Shape | Hプロファイル |
| Body Material | アルミ合金 (A6061) |
| Rim | なし |
| Bearing Type | センタートラックベアリング |
| Bearing Size | |
| Response System | |
| Axle | M4 x 10mm |
| Takes Apart | 可能 |
| Spacer | なし |
| Bind | バインド必須 |
| Surface | サラサラ加工 |
| Maintenance |
| String | Bind String [Pro] x100 |
| Bearing | C3 Curved Bearing (Size C) |
| Pad | REWIND Japan Pad |
| Maintenance | SUS Bearing Additive |