激安チタン(?)
バインドをした時の音が心地良いです。 軽いからレール系に重宝しています。 とても安いチタンに感じます。 ただ個人的には幅広機種が好きなので4にさせていただきました。
Payment Method
Shipping Method
Import Tax / Customs:
All customers outside of Japan are subject to be levied import tax or customs fees. Especially, EU, Israel, and Brazil customers!
You are responsible for paying the import tax and duties levied by YOUR country. This amount is decided by your government, so we cannot tell you how much they will charge in advance.
Please be aware of this potential cost. We cannot accept any returns or cancellations due to issues with Tax and Duties. For more details, please check your government customs web site. It is completely out of our control and we cannot do anything about these kinds of fees.
For more information on payment and shipping, click here
If you have any other questions, please contact us using this contact form.
All yo-yos have passed the manufacturer's quality inspection. Quality standards vary by manufacturer. Basically, products that can be used normally are within product specifications.
Examples of possible initial defects
For more information about competitive yo-yos, please see here.
Also, if you have any problems with yo-yos, please check our Q&A.
The signature monometal model of Indonesian Champion, Ahmad Kharisma.
The signature monometal model of Ahmad Kharisma, Indonesian 1A Division Champion and Asian 1A Division Champion. This is a monometal version of Journey released from YoYo Palace, the predecessor of Sense Yoyo.
Compared to the Journey, it is 1mm larger in diameter and width, and about 1g heavier. The Journey was powerful with amazing spinning power, but the Next Journey, while equally powerful, is much "gentler" while still feeling even stronger.
It spins firmly but never violently, and moves in a stable manner. It is a calm model that does not wobble when you want to play at a leisurely pace and follows your every move.
| ブランド | Sense YoYo |
| シグネチャー | Ahmad Kharisma |
| スタイル | ストリングトリック(1A, 3A, 5A) |
| 対象年齢 | - |
| ブランド国 | 中国 |
| 発売年 | 2023 |
| 重さ (g) | 65.9 |
| 直径 (mm) | 56.45 |
| 本体幅 (mm) | 46.79 |
| トラピーズ有効幅 (mm) | 45 |
| ボディ形状 | ステップラウンド |
| ボディ素材 | アルミ合金 (A6061) |
| リム種類・素材 | なし |
| ベアリング・軸の種類 | 曲面加工ベアリング |
| ベアリングサイズ | |
| レスポンスシステム(サイズ) | |
| アクセル(軸) | M4 x 8mm |
| 分解 | 可能 |
| スペーサー | なし |
| バインド | バインド必須 |
| 表面加工 | サラサラ加工 |
| メンテナンス |
| ストリング | バインドストリング 【プロ】 x100 |
| ベアリング | C3カーブベアリング (サイズC) |
| パッド | REWIND Japanパッド |
| メンテナンス | SUS ベアリングアディティブ |
| Brand | Sense YoYo |
| Signature | Ahmad Kharisma |
| Style | ストリングトリック(1A, 3A, 5A) |
| Designed in | 中国 |
| Release Year | 2023 |
| Weight (g) | 65.9 |
| Diameter (mm) | 56.45 |
| Width (mm) | 46.79 |
| Trapeze Width (mm) | 45 |
| Body Shape | ステップラウンド |
| Body Material | アルミ合金 (A6061) |
| Rim | なし |
| Bearing Type | 曲面加工ベアリング |
| Bearing Size | |
| Response System | |
| Axle | M4 x 8mm |
| Takes Apart | 可能 |
| Spacer | なし |
| Bind | バインド必須 |
| Surface | サラサラ加工 |
| Maintenance |
| String | Bind String [Pro] x100 |
| Bearing | C3 Curved Bearing (Size C) |
| Pad | REWIND Japan Pad |
| Maintenance | SUS Bearing Additive |