3Aに最適の1つ
①まず色がキレイ。グリーンを買いましたが深く輝いてます。②耐久性が強い。何度も3A使用でガチガチぶつけてますがあまり感触は変わりません。③ミュートリング対応。キンキンする金属音が気になる人はミュートリングを使えばほぼ音がしません。隣の部屋にも聞こえないと思います。またミュートリングで少し重くなるので、あえて重くしたり外して軽くしたりと遊べます。3Aの練習には最適の1つだと思います。入門機種としても上級者用にもオススメ出来ます。
Payment Method
Shipping Method
Import Tax / Customs:
All customers outside of Japan are subject to be levied import tax or customs fees. Especially, EU, Israel, and Brazil customers!
You are responsible for paying the import tax and duties levied by YOUR country. This amount is decided by your government, so we cannot tell you how much they will charge in advance.
Please be aware of this potential cost. We cannot accept any returns or cancellations due to issues with Tax and Duties. For more details, please check your government customs web site. It is completely out of our control and we cannot do anything about these kinds of fees.
For more information on payment and shipping, click here
If you have any other questions, please contact us using this contact form.
All yo-yos have passed the manufacturer's quality inspection. Quality standards vary by manufacturer. Basically, products that can be used normally are within product specifications.
Examples of possible initial defects
For more information about competitive yo-yos, please see here.
Also, if you have any problems with yo-yos, please check our Q&A.
Turning Point - Entangle
Entangle is the signature model of Tomoya Kurita, Reigning Japan National champion four years running.
With an arsenal of new tricks he himself invented, Tomoya has dominated the ultra competitive Japan National contest and has been victorious the last four years. Based on a Beta Model, the design has been refined to meet Tomoya's demands and trick style.
It has a taller, narrower profile, similar to the Haast, with a diameter of 57mm with a width of only 40.5mm. The body is deliberately thinner to allow the yo-yo to thread through the string during intricate tricks. The weight has been bumped up slightly to compensate for the narrower design, and it's easy to drop with plenty of spin and a smooth mount. The Entangle quickly becomes an extension of your arm, just be sure you don't tie a knot with it!
[Blasted Finish]
Orange
Blue
| ブランド | Turning Point |
| シリーズ | 特になし |
| シグネチャー | Tomoya Kurita |
| スタイル | ストリングトリック(1A, 3A, 5A) |
| 対象年齢 | 特に表記なし |
| ブランド国 | 日本 |
| 発売年 | 2018 |
| 重さ (g) | 65.0 |
| 直径 (mm) | 56.97 |
| 本体幅 (mm) | 40.57 |
| トラピーズ有効幅 (mm) | 37 |
| ボディ形状 | Hプロファイル |
| ボディ素材 | アルミ合金 (A6061) |
| リム種類・素材 | なし |
| ベアリング・軸の種類 | センタートラックベアリング |
| ベアリングサイズ | |
| レスポンスシステム(サイズ) | |
| アクセル(軸) | M4 x 14mm |
| 分解 | 可能 |
| スペーサー | なし |
| バインド | バインド必須 |
| 表面加工 | サラサラ加工なし |
| メンテナンス |
| ストリング | バインドストリング 【プロ】 x100 |
| ベアリング | C3カーブベアリング (サイズC) |
| パッド | REWIND Japanパッド |
| メンテナンス | SUS ベアリングアディティブ |
| Brand | Turning Point |
| Series | 特になし |
| Signature | Tomoya Kurita |
| Style | ストリングトリック(1A, 3A, 5A) |
| Age | 特に表記なし |
| Designed in | 日本 |
| Release Year | 2018 |
| Weight (g) | 65.0 |
| Diameter (mm) | 56.97 |
| Width (mm) | 40.57 |
| Trapeze Width (mm) | 37 |
| Body Shape | Hプロファイル |
| Body Material | アルミ合金 (A6061) |
| Rim | なし |
| Bearing Type | センタートラックベアリング |
| Bearing Size | |
| Response System | |
| Axle | M4 x 14mm |
| Takes Apart | 可能 |
| Spacer | なし |
| Bind | バインド必須 |
| Surface | サラサラ加工なし |
| Maintenance |
| String | Bind String [Pro] x100 |
| Bearing | C3 Curved Bearing (Size C) |
| Pad | REWIND Japan Pad |
| Maintenance | SUS Bearing Additive |