低価格でも優秀なバイメタル
3A用の機種を探していたので、試しにとあまり期待せずに購入しました。結論を言うと、良い意味で裏切られました。特徴的な形状をしているわけでもなく、一見すると「ザ・普通」の機種ながら、振ってみるとしっかりとバイメタルのフィーリングがあり、シンプル故に変なクセもありません。初めてフルメタルを購入するときの候補としてもオススメできるヨーヨーです。
Payment Method
Shipping Method
Import Tax / Customs:
All customers outside of Japan are subject to be levied import tax or customs fees. Especially, EU, Israel, and Brazil customers!
You are responsible for paying the import tax and duties levied by YOUR country. This amount is decided by your government, so we cannot tell you how much they will charge in advance.
Please be aware of this potential cost. We cannot accept any returns or cancellations due to issues with Tax and Duties. For more details, please check your government customs web site. It is completely out of our control and we cannot do anything about these kinds of fees.
For more information on payment and shipping, click here
If you have any other questions, please contact us using this contact form.
All yo-yos have passed the manufacturer's quality inspection. Quality standards vary by manufacturer. Basically, products that can be used normally are within product specifications.
Examples of possible initial defects
For more information about competitive yo-yos, please see here.
Also, if you have any problems with yo-yos, please check our Q&A.
Top Yo - Encores
A heavyweight but low-cost bimetal model from the magicians at Top Yo!
Encores is the signature model of Top Yo's sponsored member, Chi Gaoyun. It has a flat face with almost a pure round shape to the plainspoken body. Overall it has a very simple feel to it, with a dense, thick stainless steel rim. It has the straightforward powerful playfeel you'd expect from a heavyweight bimetal throw.
Without much adornment or gimmicks, you can feel the clear power of the bimetal design. Thanks to the low cost, it's a good model for your first bimetal yo-yo. It has a good size balance, and at this price it's good for both 1A and 3A players!
| ブランド | Top Yo |
| シリーズ | 特になし |
| シグネチャー | Chi Gaoyu |
| スタイル | ストリングトリック(1A, 3A, 5A) |
| 対象年齢 | 特に表記なし |
| ブランド国 | 中国 |
| 発売年 | 2020 |
| 重さ (g) | 66.5 |
| 直径 (mm) | 56.06 |
| 本体幅 (mm) | 43.7 |
| トラピーズ有効幅 (mm) | 41 |
| ボディ形状 | ステップラウンド |
| ボディ素材 | アルミ合金 (A7003) |
| リム種類・素材 | ステンレス |
| ベアリング・軸の種類 | 5カットベアリング |
| ベアリングサイズ | |
| レスポンスシステム(サイズ) | |
| アクセル(軸) | M4 x 8mm |
| 分解 | 可能 |
| スペーサー | なし |
| バインド | バインド必須 |
| 表面加工 | サラサラ加工 |
| メンテナンス |
| ストリング | バインドストリング 【プロ】 x100 |
| ベアリング | C3カーブベアリング (サイズC) |
| パッド | REWIND Japanパッド |
| メンテナンス | SUS ベアリングアディティブ |
| Brand | Top Yo |
| Signature | Chi Gaoyu |
| Style | ストリングトリック(1A, 3A, 5A) |
| Designed in | 中国 |
| Release Year | 2020 |
| Weight (g) | 66.5 |
| Diameter (mm) | 56.06 |
| Width (mm) | 43.7 |
| Trapeze Width (mm) | 41 |
| Body Shape | ステップラウンド |
| Body Material | アルミ合金 (A7003) |
| Rim | ステンレス |
| Bearing Type | 5カットベアリング |
| Bearing Size | |
| Response System | |
| Axle | M4 x 8mm |
| Takes Apart | 可能 |
| Spacer | なし |
| Bind | バインド必須 |
| Surface | サラサラ加工 |
| Maintenance |
| String | Bind String [Pro] x100 |
| Bearing | C3 Curved Bearing (Size C) |
| Pad | REWIND Japan Pad |
| Maintenance | SUS Bearing Additive |