リワインド総選挙2021より
復帰して初めてのメタルヨーヨー。ヨーヨーがどれだけ増えようと、やっぱり振って安心感があるのは思い入れがあるのかもしれません。何にでも使える万能性とメタルの性能を十分味わえながらコストパフォーマンスがいいというのが推しポイント。
Payment Method
Shipping Method
Import Tax / Customs:
All customers outside of Japan are subject to be levied import tax or customs fees. Especially, EU, Israel, and Brazil customers!
You are responsible for paying the import tax and duties levied by YOUR country. This amount is decided by your government, so we cannot tell you how much they will charge in advance.
Please be aware of this potential cost. We cannot accept any returns or cancellations due to issues with Tax and Duties. For more details, please check your government customs web site. It is completely out of our control and we cannot do anything about these kinds of fees.
For more information on payment and shipping, click here
If you have any other questions, please contact us using this contact form.
All yo-yos have passed the manufacturer's quality inspection. Quality standards vary by manufacturer. Basically, products that can be used normally are within product specifications.
Examples of possible initial defects
For more information about competitive yo-yos, please see here.
Also, if you have any problems with yo-yos, please check our Q&A.
Good for all around play or even your first bind model, the Cyber Crash supports players of all levels.
The Cyber Crash is a monometal version of the bimetal Atomic Crash, which married an aluminum body with a stainless steel rim. This saves you money, and provides you with a yo-yo that could fit right on any contest stages, while still being easy to handle for beginners looking to level up.
The secret to this success is the power and weight of the Atomic Crash, which is still easy to control and maneuver around. A light throw is all you need for a decent spin, which is a boon for long practice sessions. From mastering the basics to binding, Cyber Crash provides great support.
An H-profile with a straight baseline, the inner design cleverly keeps friction at a minimum by keeping the string away from the spinning yo-yo body. This low edge has been rounded for a soft catch and minimal friction.
So feel for yourself the advancement of the modern "basic" yo-yo, and expand your trick bag with this well-balanced and perfectly-sized daily throw.
| ブランド | C3yoyodesign |
| シリーズ | 特になし |
| シグネチャー | - |
| スタイル | ストリングトリック(1A, 3A, 5A) |
| 対象年齢 | 特に表記なし |
| ブランド国 | 香港 |
| 発売年 | 2019 |
| 重さ (g) | 63.8 |
| 直径 (mm) | 56.97 |
| 本体幅 (mm) | 43.13 |
| トラピーズ有効幅 (mm) | 40 |
| ボディ形状 | Hプロファイル |
| ボディ素材 | アルミ合金 (A6061) |
| リム種類・素材 | なし |
| ベアリング・軸の種類 | 曲面加工ベアリング |
| ベアリングサイズ | |
| レスポンスシステム(サイズ) | |
| アクセル(軸) | M4 x 10mm |
| 分解 | 可能 |
| スペーサー | なし |
| バインド | バインド必須 |
| 表面加工 | どちらも存在 |
| メンテナンス |
| ストリング | バインドストリング 【プロ】 x100 |
| ベアリング | C3カーブベアリング (サイズC) |
| パッド | REWIND Japanパッド |
| メンテナンス | SUS ベアリングアディティブ |
| Brand | C3yoyodesign |
| Signature | - |
| Style | ストリングトリック(1A, 3A, 5A) |
| Designed in | 香港 |
| Release Year | 2019 |
| Weight (g) | 63.8 |
| Diameter (mm) | 56.97 |
| Width (mm) | 43.13 |
| Trapeze Width (mm) | 40 |
| Body Shape | Hプロファイル |
| Body Material | アルミ合金 (A6061) |
| Rim | なし |
| Bearing Type | 曲面加工ベアリング |
| Bearing Size | |
| Response System | |
| Axle | M4 x 10mm |
| Takes Apart | 可能 |
| Spacer | なし |
| Bind | バインド必須 |
| Surface | どちらも存在 |
| Maintenance |
| String | Bind String [Pro] x100 |
| Bearing | C3 Curved Bearing (Size C) |
| Pad | REWIND Japan Pad |
| Maintenance | SUS Bearing Additive |