様々な所にこだわりを感じます
コロッサス5は小柄の割りにしっかりパワーがあり芯が通ったようなフィーリングです。といってもガチガチにパワー系に振り切ってるのではなくこのサイズにしてはパワーがある機種、という印象で操作性も充分確保されてます。で、この伊藤ギャラクシーですがサイドにはサラサラ加工が無いので横形のレールコンボなどやると目の前できらきらしながら動くのを眺められるので振ってて楽しいです。デザインも凝ってて気に入ってます。素晴らしいコラボ企画のヨーヨー、ありがとうございました!
Payment Method
Shipping Method
Import Tax / Customs:
All customers outside of Japan are subject to be levied import tax or customs fees. Especially, EU, Israel, and Brazil customers!
You are responsible for paying the import tax and duties levied by YOUR country. This amount is decided by your government, so we cannot tell you how much they will charge in advance.
Please be aware of this potential cost. We cannot accept any returns or cancellations due to issues with Tax and Duties. For more details, please check your government customs web site. It is completely out of our control and we cannot do anything about these kinds of fees.
For more information on payment and shipping, click here
If you have any other questions, please contact us using this contact form.
All yo-yos have passed the manufacturer's quality inspection. Quality standards vary by manufacturer. Basically, products that can be used normally are within product specifications.
Examples of possible initial defects
For more information about competitive yo-yos, please see here.
Also, if you have any problems with yo-yos, please check our Q&A.
This fifth edition of the Colossus shaves down a little weight and packs a power-up.
This is the fifth generation of the Top Yo flagship model, the Colossus. A little lighter than the current trend, the Colossus V is still more powerful than before! Normally, a loss of mass means a loss of power, but since Top Yo worked to lighten the center of the yo-yo, meaning the new Colossus is both lighter AND more powerful than before. A light toss gives you plenty of sleep, and the Colossus makes for great fun, and a good addition to anyone's quiver.
If you're looking for a great affordable throw that's just a little smaller than the average, this model is for you!
| ブランド | Top Yo |
| シリーズ | 特になし |
| シグネチャー | Yutaka Ito |
| スタイル | ストリングトリック(1A, 3A, 5A) |
| 対象年齢 | 特に表記なし |
| ブランド国 | 中国 |
| 発売年 | 2021 |
| 重さ (g) | 65.6 |
| 直径 (mm) | 54.92 |
| 本体幅 (mm) | 42.67 |
| トラピーズ有効幅 (mm) | 39 |
| ボディ形状 | Hプロファイル |
| ボディ素材 | アルミ合金 (A7003) |
| リム種類・素材 | なし |
| ベアリング・軸の種類 | 5カットベアリング |
| ベアリングサイズ | |
| レスポンスシステム(サイズ) | |
| アクセル(軸) | M4 x 10mm |
| 分解 | 可能 |
| スペーサー | なし |
| バインド | バインド必須 |
| 表面加工 | サラサラ加工 |
| メンテナンス |
| ストリング | バインドストリング 【プロ】 x100 |
| ベアリング | C3カーブベアリング (サイズC) |
| パッド | REWIND Japanパッド |
| メンテナンス | SUS ベアリングアディティブ |
| Brand | Top Yo |
| Signature | Yutaka Ito |
| Style | ストリングトリック(1A, 3A, 5A) |
| Designed in | 中国 |
| Release Year | 2021 |
| Weight (g) | 65.6 |
| Diameter (mm) | 54.92 |
| Width (mm) | 42.67 |
| Trapeze Width (mm) | 39 |
| Body Shape | Hプロファイル |
| Body Material | アルミ合金 (A7003) |
| Rim | なし |
| Bearing Type | 5カットベアリング |
| Bearing Size | |
| Response System | |
| Axle | M4 x 10mm |
| Takes Apart | 可能 |
| Spacer | なし |
| Bind | バインド必須 |
| Surface | サラサラ加工 |
| Maintenance |
| String | Bind String [Pro] x100 |
| Bearing | C3 Curved Bearing (Size C) |
| Pad | REWIND Japan Pad |
| Maintenance | SUS Bearing Additive |