2022上半期総選挙より
少々小振りな見た目とは裏腹に、程よい重量感あるフィーリングが心地よいヨーヨー。 安めな価格ということもあり気兼ねなく振る事ができます。 甲高いスリープ音も印象的。
Payment Method
Shipping Method
Import Tax / Customs:
All customers outside of Japan are subject to be levied import tax or customs fees. Especially, EU, Israel, and Brazil customers!
You are responsible for paying the import tax and duties levied by YOUR country. This amount is decided by your government, so we cannot tell you how much they will charge in advance.
Please be aware of this potential cost. We cannot accept any returns or cancellations due to issues with Tax and Duties. For more details, please check your government customs web site. It is completely out of our control and we cannot do anything about these kinds of fees.
For more information on payment and shipping, click here
If you have any other questions, please contact us using this contact form.
All yo-yos have passed the manufacturer's quality inspection. Quality standards vary by manufacturer. Basically, products that can be used normally are within product specifications.
Examples of possible initial defects
For more information about competitive yo-yos, please see here.
Also, if you have any problems with yo-yos, please check our Q&A.
This yo-yo is a collaboration between Top Yo and SUS YOYOMECHANICS.
The Colossus is the flagship of Top Yo's lineup, and SUS is here to tweak the specs to draw the best performance out of this collaboration model. The challenge was to keep similar shape and specs with a substantial power up, a great playfeel that is both vigorous and responsive to your commands.
Following through on a collaboration prototype from the 2019 Japan Nationals, this refined Colossus is now available as a special edition for JN 2021.
The earlier model informed the direction of the Colos-SUS, but we've refined it further, combining specs from the ColossusV and ColossusVI, to find an excellent balance that shows off the capabilities of Top Yo.
We're finally satisfied with the results, after just one round, with just the right balance of power and obedience; the playfeel gives a great sense of presence in the hand. The naming is just a fun pun, but also reflects that this yo-yo really steps on the gas, and really puts the divine into your hand.
| ブランド | Top Yo |
| シリーズ | 特になし |
| シグネチャー | - |
| スタイル | ストリングトリック(1A, 3A, 5A) |
| 対象年齢 | 特に表記なし |
| ブランド国 | 中国 |
| 発売年 | 2021 |
| 重さ (g) | 65.8 |
| 直径 (mm) | 55.0 |
| 本体幅 (mm) | 43.29 |
| トラピーズ有効幅 (mm) | 41 |
| ボディ形状 | Hプロファイル |
| ボディ素材 | アルミ合金 (A7003) |
| リム種類・素材 | なし |
| ベアリング・軸の種類 | 5カットベアリング |
| ベアリングサイズ | |
| レスポンスシステム(サイズ) | |
| アクセル(軸) | M4 x 8mm |
| 分解 | 可能 |
| スペーサー | なし |
| バインド | バインド必須 |
| 表面加工 | サラサラ加工 |
| メンテナンス |
| ストリング | バインドストリング 【プロ】 x100 |
| ベアリング | C3カーブベアリング (サイズC) |
| パッド | REWIND Japanパッド |
| メンテナンス | SUS ベアリングアディティブ |
| Brand | Top Yo |
| Series | 特になし |
| Signature | - |
| Style | ストリングトリック(1A, 3A, 5A) |
| Age | 特に表記なし |
| Designed in | 中国 |
| Release Year | 2021 |
| Weight (g) | 65.8 |
| Diameter (mm) | 55.0 |
| Width (mm) | 43.29 |
| Trapeze Width (mm) | 41 |
| Body Shape | Hプロファイル |
| Body Material | アルミ合金 (A7003) |
| Rim | なし |
| Bearing Type | 5カットベアリング |
| Bearing Size | |
| Response System | |
| Axle | M4 x 8mm |
| Takes Apart | 可能 |
| Spacer | なし |
| Bind | バインド必須 |
| Surface | サラサラ加工 |
| Maintenance |
| String | Bind String [Pro] x100 |
| Bearing | C3 Curved Bearing (Size C) |
| Pad | REWIND Japan Pad |
| Maintenance | SUS Bearing Additive |