リワインド総選挙2021より
重さ。とにかく重さ。
Payment Method
Shipping Method
Import Tax / Customs:
All customers outside of Japan are subject to be levied import tax or customs fees. Especially, EU, Israel, and Brazil customers!
You are responsible for paying the import tax and duties levied by YOUR country. This amount is decided by your government, so we cannot tell you how much they will charge in advance.
Please be aware of this potential cost. We cannot accept any returns or cancellations due to issues with Tax and Duties. For more details, please check your government customs web site. It is completely out of our control and we cannot do anything about these kinds of fees.
For more information on payment and shipping, click here
If you have any other questions, please contact us using this contact form.
All yo-yos have passed the manufacturer's quality inspection. Quality standards vary by manufacturer. Basically, products that can be used normally are within product specifications.
Examples of possible initial defects
For more information about competitive yo-yos, please see here.
Also, if you have any problems with yo-yos, please check our Q&A.
Turning Point - Collapsar
Overweight and full sized! Jason Liu's new signature model weighs in at a hefty 76 grams!
Collapsar is 2012 and 2016 Chinese 1A champion, Zichen Jason Liu's signature model. Matched to his playstyle, Collapsar packs a wallop, with a lot of power in that punch.
Jason loves his speedy play, but he opted for a design that focused more on power and stability, to give him time to perform extreme combos and difficult tricks that are risky without a lot of centripetal force. A spun-up yo-yo should hold itself stable once mounted on the string. You can definitely feel that heft during play, but it feels like the source of your power, rather than a burden to bear.
The weight serves a new purpose, as a means of relaxing you with its excellent stability that gives you a strong sense of exactly where the yo-yo sits in space. You could close your eyes and still be able to play by feel, making full use of the string. However, at this weight, you do need to be careful about where you direct the Collapsar, or the name will take on unfortunate new meaning!
So, it's a heavyweight yo-yo... designed for speedy play?? Yes, that unusual marriage is surprisingly solid; we haven't felt a concept like this before, perhaps the name really refers to how much space you can collapse between your hands and the yo-yo, and still perform marvelous tricks. How you use that new power, to blaze a new playstyle or just push your own, is up to you.
| ブランド | Turning Point |
| シリーズ | 特になし |
| シグネチャー | Zichen Liu |
| スタイル | ストリングトリック(1A, 3A, 5A) |
| 対象年齢 | 特に表記なし |
| ブランド国 | 日本 |
| 発売年 | 2020 |
| 重さ (g) | 76.6 |
| 直径 (mm) | 55.63 |
| 本体幅 (mm) | 44.25 |
| トラピーズ有効幅 (mm) | 38 |
| ボディ形状 | Hプロファイル |
| ボディ素材 | アルミ合金 (A6061) |
| リム種類・素材 | チタン |
| ベアリング・軸の種類 | DIFライセンス取得コンケイブベアリング |
| ベアリングサイズ | |
| レスポンスシステム(サイズ) | |
| アクセル(軸) | M4 x 10mm |
| 分解 | 可能 |
| スペーサー | なし |
| バインド | バインド必須 |
| 表面加工 | サラサラ加工 |
| メンテナンス |
| ストリング | バインドストリング 【プロ】 x100 |
| ベアリング | C3カーブベアリング (サイズC) |
| パッド | REWIND Japanパッド |
| メンテナンス | SUS ベアリングアディティブ |
| Brand | Turning Point |
| Series | 特になし |
| Signature | Zichen Liu |
| Style | ストリングトリック(1A, 3A, 5A) |
| Age | 特に表記なし |
| Designed in | 日本 |
| Release Year | 2020 |
| Weight (g) | 76.6 |
| Diameter (mm) | 55.63 |
| Width (mm) | 44.25 |
| Trapeze Width (mm) | 38 |
| Body Shape | Hプロファイル |
| Body Material | アルミ合金 (A6061) |
| Rim | チタン |
| Bearing Type | DIFライセンス取得コンケイブベアリング |
| Bearing Size | |
| Response System | |
| Axle | M4 x 10mm |
| Takes Apart | 可能 |
| Spacer | なし |
| Bind | バインド必須 |
| Surface | サラサラ加工 |
| Maintenance |
| String | Bind String [Pro] x100 |
| Bearing | C3 Curved Bearing (Size C) |
| Pad | REWIND Japan Pad |
| Maintenance | SUS Bearing Additive |