チョコミン党を狂人の集まりだと思わないでくれぇい!
ちゃんとしたレビューしやす いやまぁデザインがブッ刺さるよね、ねぇ(圧) チョップスティック系がやりやすくて、伊藤さん直伝のチョップスティックコンボがスルスルできる! 他のコイ(ヨーヨーフレンズ)などのラウンド形状のヨーヨーよりも傾きにくい気がするんよ あと、何個あってもいい!!可愛い!!(安定の語彙力崩壊) そこのあなた、チョコミン党にならないですか!
Payment Method
Shipping Method
Import Tax / Customs:
All customers outside of Japan are subject to be levied import tax or customs fees. Especially, EU, Israel, and Brazil customers!
You are responsible for paying the import tax and duties levied by YOUR country. This amount is decided by your government, so we cannot tell you how much they will charge in advance.
Please be aware of this potential cost. We cannot accept any returns or cancellations due to issues with Tax and Duties. For more details, please check your government customs web site. It is completely out of our control and we cannot do anything about these kinds of fees.
For more information on payment and shipping, click here
If you have any other questions, please contact us using this contact form.
All yo-yos have passed the manufacturer's quality inspection. Quality standards vary by manufacturer. Basically, products that can be used normally are within product specifications.
Examples of possible initial defects
For more information about competitive yo-yos, please see here.
Also, if you have any problems with yo-yos, please check our Q&A.
Chocomint is for the summer, and it's not toothpaste!
|
We who love ChocoMint are called "ChocoMin-Tou." Every year, as the rainy season starts and summer begins, the ChocoMin-Tou eagerly awaits the release of ChocoMint ice cream and sweets at convenience stores and supermarkets. In 2022, Akagi Milk Industry's "Shin Garigari-kun Ultra Choco Mint," a collaboration with the movie "Shin Ultraman," is fresh in our memories. That was delicious. I had many of them. It was lacto ice cream, but the refreshing feeling typical of Garigari-kun was perfect for chocolate mint. ChocoMin-Tou sometimes receives humiliating words from ordinary people — words spoken without any malice. "Doesn't ChocoMint taste like toothpaste??" How many times have we heard these words? We cannot let slide that word, which is a blasphemy to all ChocoMint lovers. Chocomint tastes like chocomint — it is absolutely not toothpaste. On behalf of the ChocoMin-Tou nationwide, I make my case in the form of a yo-yo. "Chocolate mint is not toothpaste." |
This yo-yo is a summer-only product.
It will be available from June through the end of September.
It is rare for a full metal yo-yo to be sold for a limited time period rather than a limited quantity.
This model is a summer-only release by Sturm Panzer. The combination of the summery flavor — or rather, summer-themed coloring and artwork — along with the unique name "Chocolate Mint is not Toothpaste." makes for a wonderful piece. Note that the period at the end (—not toothpaste.) is part of the name.
Mr. Usuino, a leading expert in yo-yo mechanics, was in charge of designing the body. The design theme given to Mr. Usuino was "a yo-yo that is light, small, and turns into ice cream when flipped upside down." Taking this theme to the extreme, a round shape was adopted that, when disassembled and stacked, can mimic a double scoop of chocolate mint ice cream. The bearing is a size D — typical of Sturm Panzer — giving it an undersized, compact, and lightweight feel, yet with a centered stability that is surprisingly resistant to wobble.
The axle is a custom-made "CP-15 M3.5 Bose Hex Axle" with a special diameter. This improves strength, covering both resistance to breakage and the durability of the bearing lock. In addition, holes for hex wrenches are included on both sides, making it easier to handle.
| ブランド | Sturm Panzer |
| シリーズ | Dシリーズ |
| シグネチャー | - |
| スタイル | ストリングトリック(1A, 3A, 5A) |
| 対象年齢 | - |
| ブランド国 | 日本 |
| 発売年 | 2022 |
| 重さ (g) | 61.6 |
| 直径 (mm) | 51.99 |
| 本体幅 (mm) | 44.02 |
| トラピーズ有効幅 (mm) | 43 |
| ボディ形状 | ラウンド |
| ボディ素材 | アルミ合金 (A6061) |
| リム種類・素材 | なし |
| ベアリング・軸の種類 | 曲面加工ベアリング |
| ベアリングサイズ | |
| レスポンスシステム(サイズ) | ブレードアタックパッド |
| アクセル(軸) | M3.5 x 10mm |
| 分解 | 可能 |
| スペーサー | なし |
| バインド | バインド必須 |
| 表面加工 | サラサラ加工 |
| メンテナンス |
| Brand | Sturm Panzer |
| Signature | - |
| Style | ストリングトリック(1A, 3A, 5A) |
| Designed in | 日本 |
| Release Year | 2022 |
| Weight (g) | 61.6 |
| Diameter (mm) | 51.99 |
| Width (mm) | 44.02 |
| Trapeze Width (mm) | 43 |
| Body Shape | ラウンド |
| Body Material | アルミ合金 (A6061) |
| Rim | なし |
| Bearing Type | 曲面加工ベアリング |
| Bearing Size | |
| Response System | ブレードアタックパッド |
| Axle | M3.5 x 10mm |
| Takes Apart | 可能 |
| Spacer | なし |
| Bind | バインド必須 |
| Surface | サラサラ加工 |
| Maintenance |