優しさと高級感。カウンターウエイトヨーヨーの答えの一つ?
小ぶりなラウンド形状。手元に戻ってくる時はとにかく優しく、キャッチがしやすい。引き戻す際、指にヨーヨーが戻ってくるカウンターウエイトだと、それを顕著に感じられる。セットとして、ウエイトのキャンディーダイスとミュートリングがセットになっているので、5Aをすぐに始めたいなら、買って損はないかと。 ただ、マウント系の技になると左右にバランスが崩れやすく、丁寧な扱いが要求される。少なくとも初心者向けではないのかなという印象。
Payment Method
Shipping Method
Import Tax / Customs:
All customers outside of Japan are subject to be levied import tax or customs fees. Especially, EU, Israel, and Brazil customers!
You are responsible for paying the import tax and duties levied by YOUR country. This amount is decided by your government, so we cannot tell you how much they will charge in advance.
Please be aware of this potential cost. We cannot accept any returns or cancellations due to issues with Tax and Duties. For more details, please check your government customs web site. It is completely out of our control and we cannot do anything about these kinds of fees.
For more information on payment and shipping, click here
If you have any other questions, please contact us using this contact form.
All yo-yos have passed the manufacturer's quality inspection. Quality standards vary by manufacturer. Basically, products that can be used normally are within product specifications.
Examples of possible initial defects
For more information about competitive yo-yos, please see here.
Also, if you have any problems with yo-yos, please check our Q&A.
Another version of "Douska," a collaboration model from REWIND Shibuya store manager "Terry" and Turning Point, makes a comeback as a refined model.
This is an updated version of the Douska, a variant and another version of the Douska that was created in the process of powering up the Douska to design the Bacchus.
This work was supposed to be a minor update version, mainly changing the design of the side face area, but due to the disappearance of the drawn plans, it was almost redesigned fully from scratch.
The new model has the same specifications as the previous model, but with a new design of the face section, which has changed the feel of the product, making it even lighter and easier to use.
The new model comes with a specially designed "Candy Mute Ring" and "Candy Dice Pro Original" made of PETG, which is tough and can be made lighter than other materials.
This model also allows users to enjoy the visual accent given by the mute ring.
*Please be careful when handling the mute ring, as it is very thin.
| ブランド | Turning Point |
| シリーズ | 特になし |
| シグネチャー | Shingo Terada |
| スタイル | ストリングトリック(1A, 3A, 5A) |
| 対象年齢 | 特に無し |
| ブランド国 | 日本 |
| 発売年 | 2022 |
| 重さ (g) | 61.9 |
| 直径 (mm) | 52.99 |
| 本体幅 (mm) | 40.78 |
| トラピーズ有効幅 (mm) | 39 |
| ボディ形状 | ラウンド |
| ボディ素材 | アルミ合金 (A6061) |
| リム種類・素材 | なし |
| ベアリング・軸の種類 | センタートラックベアリング |
| ベアリングサイズ | |
| レスポンスシステム(サイズ) | |
| アクセル(軸) | M4 x 10mm |
| 分解 | 可能 |
| スペーサー | なし |
| バインド | バインド必須 |
| 表面加工 | サラサラ加工なし |
| メンテナンス |
| ストリング | バインドストリング 【プロ】 x100 |
| ベアリング | C3カーブベアリング (サイズC) |
| パッド | REWIND Japanパッド |
| メンテナンス | SUS ベアリングアディティブ |
| Brand | Turning Point |
| Signature | Shingo Terada |
| Style | ストリングトリック(1A, 3A, 5A) |
| Designed in | 日本 |
| Release Year | 2022 |
| Weight (g) | 61.9 |
| Diameter (mm) | 52.99 |
| Width (mm) | 40.78 |
| Trapeze Width (mm) | 39 |
| Body Shape | ラウンド |
| Body Material | アルミ合金 (A6061) |
| Rim | なし |
| Bearing Type | センタートラックベアリング |
| Bearing Size | |
| Response System | |
| Axle | M4 x 10mm |
| Takes Apart | 可能 |
| Spacer | なし |
| Bind | バインド必須 |
| Surface | サラサラ加工なし |
| Maintenance |
| String | Bind String [Pro] x100 |
| Bearing | C3 Curved Bearing (Size C) |
| Pad | REWIND Japan Pad |
| Maintenance | SUS Bearing Additive |