とても気に入りました✨
操作性と安定性が高いモノメタルヨーヨー 初めてのメタルから上級者さんまで幅広いプレイヤーさんにおすすめできるヨーヨーだと思います🪀
Payment Method
Shipping Method
Import Tax / Customs:
All customers outside of Japan are subject to be levied import tax or customs fees. Especially, EU, Israel, and Brazil customers!
You are responsible for paying the import tax and duties levied by YOUR country. This amount is decided by your government, so we cannot tell you how much they will charge in advance.
Please be aware of this potential cost. We cannot accept any returns or cancellations due to issues with Tax and Duties. For more details, please check your government customs web site. It is completely out of our control and we cannot do anything about these kinds of fees.
For more information on payment and shipping, click here
If you have any other questions, please contact us using this contact form.
All yo-yos have passed the manufacturer's quality inspection. Quality standards vary by manufacturer. Basically, products that can be used normally are within product specifications.
Examples of possible initial defects
For more information about competitive yo-yos, please see here.
Also, if you have any problems with yo-yos, please check our Q&A.
A compact monometal signature defined by a hard, precise feel.
This is the signature model of Tony Sec, the owner of empathy and an accomplished competitor in his own right. Constructed as a monometal in A7075 aluminum, the inherent hardness of the material translates directly into the acronym's playfeel.
With a diameter below 54mm, the acronym is built to move through the tight spaces that complex tricks demand, tracing the intended path with a high degree of accuracy. At the same time, its 48mm width provides a reliable catch and consistent stability. This balance, compact in diameter yet wide enough to handle comfortably, translates into confidence when navigating technically demanding tricks and combos.
The hard, sharp feel produced by the A7075 body responds quickly to the player's movements, conveying intention directly and without ambiguity. Paired with the compact diameter, the Acronym is built for those who want to maximize the crispness and precision of their play.
| ブランド | empathy |
| シグネチャー | Tony Sec |
| スタイル | ストリングトリック(1A, 3A, 5A) |
| ブランド国 | チェコ |
| 発売年 | 2026 |
| 重さ (g) | 66.4 |
| 直径 (mm) | 53.93 |
| 本体幅 (mm) | 48.54 |
| トラピーズ有効幅 (mm) | 46 |
| ボディ形状 | Hプロファイル |
| ボディ素材 | アルミ合金・超々ジュラルミン (A7075) |
| リム種類・素材 | なし |
| ベアリング・軸の種類 | 曲面加工ベアリング |
| ベアリングサイズ | |
| レスポンスシステム(サイズ) | |
| アクセル(軸) | M4 x 8mm |
| 分解 | 可能 |
| スペーサー | なし |
| バインド | バインド必須 |
| 表面加工 | どちらも存在 |
| メンテナンス |
| ストリング | バインドストリング 【プロ】 x100 |
| ベアリング | C3カーブベアリング (サイズC) |
| パッド | REWIND Japanパッド |
| メンテナンス | SUS ベアリングアディティブ |
| Brand | empathy |
| Signature | Tony Sec |
| Style | ストリングトリック(1A, 3A, 5A) |
| Designed in | チェコ |
| Release Year | 2026 |
| Weight (g) | 66.4 |
| Diameter (mm) | 53.93 |
| Width (mm) | 48.54 |
| Trapeze Width (mm) | 46 |
| Body Shape | Hプロファイル |
| Body Material | アルミ合金・超々ジュラルミン (A7075) |
| Rim | なし |
| Bearing Type | 曲面加工ベアリング |
| Bearing Size | |
| Response System | |
| Axle | M4 x 8mm |
| Takes Apart | 可能 |
| Spacer | なし |
| Bind | バインド必須 |
| Surface | どちらも存在 |
| Maintenance |
| String | Bind String [Pro] x100 |
| Bearing | C3 Curved Bearing (Size C) |
| Pad | REWIND Japan Pad |
| Maintenance | SUS Bearing Additive |