2023総選挙より
5Aで使っていますがバイメタルヨーヨーにありがちな引っ張られるような感じがなく、素直にサクサク動いてくれる所が素晴らしいです。
Payment Method
Shipping Method
Import Tax / Customs:
All customers outside of Japan are subject to be levied import tax or customs fees. Especially, EU, Israel, and Brazil customers!
You are responsible for paying the import tax and duties levied by YOUR country. This amount is decided by your government, so we cannot tell you how much they will charge in advance.
Please be aware of this potential cost. We cannot accept any returns or cancellations due to issues with Tax and Duties. For more details, please check your government customs web site. It is completely out of our control and we cannot do anything about these kinds of fees.
For more information on payment and shipping, click here
If you have any other questions, please contact us using this contact form.
All yo-yos have passed the manufacturer's quality inspection. Quality standards vary by manufacturer. Basically, products that can be used normally are within product specifications.
Examples of possible initial defects
For more information about competitive yo-yos, please see here.
Also, if you have any problems with yo-yos, please check our Q&A.
Acanthus with stainless steel rims. New signature model of Takeshi Matsuura.
The signature model of Takeshi Matsuura, Acanthus, has been updated to a bimetal design. He is the 2008, 2010, 2014, and 2016 World Champion in the 5A (counterweight) Division.
The original high-end operability and impressive sleeping power have been further enhanced by the addition of a stainless steel inner rim. The response you feel through the string absorbs excess force as if it is guiding you to the correct movement.
As a bimetal version of the signature model for 5A, of course it's intended to be used for counterweight play, but it also boasts a very high suitability for standard string trick play.
| ブランド | Turning Point |
| シグネチャー | Takeshi Matsuura |
| スタイル | ストリングトリック(1A, 3A, 5A) |
| 対象年齢 | - |
| ブランド国 | 日本 |
| 発売年 | 2023 |
| 重さ (g) | 66.5 |
| 直径 (mm) | 53.98 |
| 本体幅 (mm) | 46.15 |
| トラピーズ有効幅 (mm) | 44 |
| ボディ形状 | ステップラウンド |
| ボディ素材 | アルミ合金 (A6061) |
| リム種類・素材 | ステンレス |
| ベアリング・軸の種類 | センタートラックベアリング |
| ベアリングサイズ | |
| レスポンスシステム(サイズ) | |
| アクセル(軸) | M4 x 12mm |
| 分解 | 可能 |
| スペーサー | なし |
| バインド | バインド必須 |
| 表面加工 | どちらも存在 |
| メンテナンス |
| ストリング | バインドストリング 【プロ】 x100 |
| ベアリング | C3カーブベアリング (サイズC) |
| パッド | REWIND Japanパッド |
| メンテナンス | SUS ベアリングアディティブ |
| Brand | Turning Point |
| Signature | Takeshi Matsuura |
| Style | ストリングトリック(1A, 3A, 5A) |
| Designed in | 日本 |
| Release Year | 2023 |
| Weight (g) | 66.5 |
| Diameter (mm) | 53.98 |
| Width (mm) | 46.15 |
| Trapeze Width (mm) | 44 |
| Body Shape | ステップラウンド |
| Body Material | アルミ合金 (A6061) |
| Rim | ステンレス |
| Bearing Type | センタートラックベアリング |
| Bearing Size | |
| Response System | |
| Axle | M4 x 12mm |
| Takes Apart | 可能 |
| Spacer | なし |
| Bind | バインド必須 |
| Surface | どちらも存在 |
| Maintenance |
| String | Bind String [Pro] x100 |
| Bearing | C3 Curved Bearing (Size C) |
| Pad | REWIND Japan Pad |
| Maintenance | SUS Bearing Additive |