リワインド総選挙2021より
バイメタルであるが引っ張られなく速さがでる。
Payment Method
Shipping Method
Import Tax / Customs:
All customers outside of Japan are subject to be levied import tax or customs fees. Especially, EU, Israel, and Brazil customers!
You are responsible for paying the import tax and duties levied by YOUR country. This amount is decided by your government, so we cannot tell you how much they will charge in advance.
Please be aware of this potential cost. We cannot accept any returns or cancellations due to issues with Tax and Duties. For more details, please check your government customs web site. It is completely out of our control and we cannot do anything about these kinds of fees.
For more information on payment and shipping, click here
If you have any other questions, please contact us using this contact form.
All yo-yos have passed the manufacturer's quality inspection. Quality standards vary by manufacturer. Basically, products that can be used normally are within product specifications.
Examples of possible initial defects
For more information about competitive yo-yos, please see here.
Also, if you have any problems with yo-yos, please check our Q&A.
Acadia carries on the bloodline of Luftverk's flagship model, Evora.
Luftverk was established to plunge the depths of titanium yo-yo design. Their original flagship was the Evora, which forms the base design of the new Acadia models.
The main design approach was to shave as much weight from the hub area around the axle, and to use a shorter axle to lighten this portion of the body as much as possible. The diameter was also increased by 2.5mm to 56.5mm. With the first throw you'll immediately feel the power-up!
This bimetal edition uses stainless steel outer rims to increase the stability of the Acadia. Of course, it also gives a longer sleep to support long combos. So although this yo-yo falls into the lightweight class, it delivers a mysteriously deep and stable sleep. This upgrade is a welcome addition that is sure to become Luftverk's new flagship model.
There's also a monometal version, designed for higher controllability.
*Because of the special nature of the coating on the titanium body, there may be some minor blemishes on it. These are a result of the manufacturing process, and do not affect playability.
The Acadia is a performance oriented evolution of the original Evora released back in 2015. The original Evora proved to be an extremely popular yoyo but lacked the performance of a more serious competition style yoyo. When developing the Acadia, the performance was improved via weight distribution but with the constraints that it maintained the same design of the Evora.
the design process was mostly trimming as much material off the hub as possible. It meant a smaller hub area, much thinner wall thicknesses and smaller features. It uses a shorter axle, which meant the nipple could be shorter as well. The diameter was increased from 54mm to 56.5mm. This was mostly inspired by one of the best playing titanium yoyos I have ever owned, the Onedrop Citizen (which I still regret selling lol). This larger diameter meant so much more stability. It feels super comfortable doing speed combos and also helps with the feel in the hand. The final thing was adding all that weight back to the very edge, with the help of stainless steel rings.
Each yoyo will have a signed and numbered certificate.
| ブランド | Luftverk |
| シリーズ | 特になし |
| シグネチャー | - |
| スタイル | ストリングトリック(1A, 3A, 5A) |
| 対象年齢 | 特に表記なし |
| ブランド国 | カナダ |
| 発売年 | 2021 |
| 重さ (g) | 63.5 |
| 直径 (mm) | 56.46 |
| 本体幅 (mm) | 44.02 |
| トラピーズ有効幅 (mm) | 42 |
| ボディ形状 | Hプロファイル |
| ボディ素材 | チタン |
| リム種類・素材 | ステンレス |
| ベアリング・軸の種類 | 曲面加工ベアリング |
| ベアリングサイズ | |
| レスポンスシステム(サイズ) | |
| アクセル(軸) | M4 x 8mm |
| 分解 | 可能 |
| スペーサー | なし |
| バインド | バインド必須 |
| 表面加工 | サラサラ加工 |
| メンテナンス |
| ストリング | バインドストリング 【プロ】 x100 |
| ベアリング | C3カーブベアリング (サイズC) |
| パッド | REWIND Japanパッド |
| メンテナンス | SUS ベアリングアディティブ |
| Brand | Luftverk |
| Series | 特になし |
| Signature | - |
| Style | ストリングトリック(1A, 3A, 5A) |
| Age | 特に表記なし |
| Designed in | カナダ |
| Release Year | 2021 |
| Weight (g) | 63.5 |
| Diameter (mm) | 56.46 |
| Width (mm) | 44.02 |
| Trapeze Width (mm) | 42 |
| Body Shape | Hプロファイル |
| Body Material | チタン |
| Rim | ステンレス |
| Bearing Type | 曲面加工ベアリング |
| Bearing Size | |
| Response System | |
| Axle | M4 x 8mm |
| Takes Apart | 可能 |
| Spacer | なし |
| Bind | バインド必須 |
| Surface | サラサラ加工 |
| Maintenance |
| String | Bind String [Pro] x100 |
| Bearing | C3 Curved Bearing (Size C) |
| Pad | REWIND Japan Pad |
| Maintenance | SUS Bearing Additive |