特に不満のない性能
オフスト最初の1個として購入しました。 これのみしか持っていないので他機種との比較はできませんが、自分としては使いやすく満足できる性能でした。 付属のスペーサーで3パターンのギャップ幅を試せるのはお得感があります。 しっかり幅広でフィンガースポットもあって、長く楽しめそうです。
Payment Method
Shipping Method
Import Tax / Customs:
All customers outside of Japan are subject to be levied import tax or customs fees. Especially, EU, Israel, and Brazil customers!
You are responsible for paying the import tax and duties levied by YOUR country. This amount is decided by your government, so we cannot tell you how much they will charge in advance.
Please be aware of this potential cost. We cannot accept any returns or cancellations due to issues with Tax and Duties. For more details, please check your government customs web site. It is completely out of our control and we cannot do anything about these kinds of fees.
For more information on payment and shipping, click here
If you have any other questions, please contact us using this contact form.
All yo-yos have passed the manufacturer's quality inspection. Quality standards vary by manufacturer. Basically, products that can be used normally are within product specifications.
Examples of possible initial defects
For more information about competitive yo-yos, please see here.
Also, if you have any problems with yo-yos, please check our Q&A.
Ryan Connolly's new signature off string yo-yo.
This is the signature off string yo-yo of Ryan Connolly, winner of the 2018 and 2019 National Championships in the 4A division for two years in a row, and winner of Scales Reopen 2021.
It follows the shape of iYoYo's first offstring, the AiR DiVE, and has been changed from that to a smaller diameter and wider by approximately 5mm, in keeping with modern trends. The large bump area and double rim construction help maintain a solid sense of stability during long sleeps, supporting the off string style, where the slightest blip in control can be fatal, both in terms of wide body and rotational performance.
The default setting is a slightly wider gap, which can be replaced with the included silver spacer to create the same slightly narrower gap setting as the Skylight and Icebreaker. Since it is possible to set each half side separately, the gap can be finely adjusted among the three patterns.
| ブランド | iYoYo |
| シリーズ | 特になし |
| シグネチャー | Ryan Connolly |
| スタイル | オフストリング (4A) |
| 対象年齢 | 特に表記なし |
| ブランド国 | ドイツ |
| 発売年 | 2021 |
| 重さ (g) | 76.5 |
| 直径 (mm) | 69.85 |
| 本体幅 (mm) | 65.83 |
| トラピーズ有効幅 (mm) | 60 |
| ボディ形状 | Hプロファイル |
| ボディ素材 | POM (セルコン / ジュラコン / デルリンなど) |
| リム種類・素材 | なし |
| ベアリング・軸の種類 | ボールベアリング |
| ベアリングサイズ | |
| レスポンスシステム(サイズ) | |
| アクセル(軸) | M4 x 12mm |
| 分解 | 可能 |
| スペーサー | 内径支えタイプ |
| バインド | 通常引き戻し |
| 表面加工 | サラサラ加工 |
| メンテナンス |
| Brand | iYoYo |
| Signature | Ryan Connolly |
| Style | オフストリング (4A) |
| Designed in | ドイツ |
| Release Year | 2021 |
| Weight (g) | 76.5 |
| Diameter (mm) | 69.85 |
| Width (mm) | 65.83 |
| Trapeze Width (mm) | 60 |
| Body Shape | Hプロファイル |
| Body Material | POM (セルコン / ジュラコン / デルリンなど) |
| Rim | なし |
| Bearing Type | ボールベアリング |
| Bearing Size | |
| Response System | |
| Axle | M4 x 12mm |
| Takes Apart | 可能 |
| Spacer | 内径支えタイプ |
| Bind | 通常引き戻し |
| Surface | サラサラ加工 |
| Maintenance |