握りやすく使いやすい重量
5000円セールをやってる時にお邪魔して色々なサンプルを振らしてもらったんですが、ガントレットを振った時、使いやすい重さ、持ちやすさ、そしてトップオンもできるという使い勝手の良さがあってすごく気に入り即買いました。フルメタルで悩んでる人にオススメしたいヨーヨーです。
Payment Method
Shipping Method
Import Tax / Customs:
All customers outside of Japan are subject to be levied import tax or customs fees. Especially, EU, Israel, and Brazil customers!
You are responsible for paying the import tax and duties levied by YOUR country. This amount is decided by your government, so we cannot tell you how much they will charge in advance.
Please be aware of this potential cost. We cannot accept any returns or cancellations due to issues with Tax and Duties. For more details, please check your government customs web site. It is completely out of our control and we cannot do anything about these kinds of fees.
For more information on payment and shipping, click here
If you have any other questions, please contact us using this contact form.
All yo-yos have passed the manufacturer's quality inspection. Quality standards vary by manufacturer. Basically, products that can be used normally are within product specifications.
Examples of possible initial defects
For more information about competitive yo-yos, please see here.
Also, if you have any problems with yo-yos, please check our Q&A.
| ブランド | onedrop |
| シリーズ | 特になし |
| シグネチャー | - |
| スタイル | ストリングトリック(1A, 3A, 5A) |
| 対象年齢 | 特に表記なし |
| ブランド国 | アメリカ |
| 発売年 | 2016 |
| 重さ (g) | 66.7 |
| 直径 (mm) | 55.87 |
| 本体幅 (mm) | 47.52 |
| トラピーズ有効幅 (mm) | 42 |
| ボディ形状 | ラウンド |
| ボディ素材 | アルミニウム、もしくはジュラルミン |
| リム種類・素材 | なし |
| ベアリング・軸の種類 | ボールベアリング |
| ベアリングサイズ | |
| レスポンスシステム(サイズ) | フローグルーヴパッド (オリジナル) |
| アクセル(軸) | M4 x 12mm |
| 分解 | 可能 |
| スペーサー | なし |
| バインド | バインド必須 |
| 表面加工 | サラサラ加工 |
| メンテナンス |
| ストリング | バインドストリング 【プロ】 x100 |
| ベアリング | C3カーブベアリング (サイズC) |
| メンテナンス | SUS ベアリングアディティブ |
| Brand | onedrop |
| Signature | - |
| Style | ストリングトリック(1A, 3A, 5A) |
| Designed in | アメリカ |
| Release Year | 2016 |
| Weight (g) | 66.7 |
| Diameter (mm) | 55.87 |
| Width (mm) | 47.52 |
| Trapeze Width (mm) | 42 |
| Body Shape | ラウンド |
| Body Material | アルミニウム、もしくはジュラルミン |
| Rim | なし |
| Bearing Type | ボールベアリング |
| Bearing Size | |
| Response System | フローグルーヴパッド (オリジナル) |
| Axle | M4 x 12mm |
| Takes Apart | 可能 |
| Spacer | なし |
| Bind | バインド必須 |
| Surface | サラサラ加工 |
| Maintenance |
| String | Bind String [Pro] x100 |
| Bearing | C3 Curved Bearing (Size C) |
| Maintenance | SUS Bearing Additive |